Na obnovitelné zdroje energií není možné v současné době zcela spoléhat a jaderné energetika se podílí na zajištění bezpečných dodávek elektrické energie v České republice. Tyto skutečnosti konstatoval český premiér Bohuslav Sobotka dne 4. října v projevu na Evropském jaderném fóru v Bratislavě. Jeho slovenský kolega Robert Fico uvedl, že by bylo chybou nepokračovat v přípravě česko-slovenského projektu výstavby nové jaderné elektrárny na západě Slovenska, ačkoliv se nyní podle něj nové jaderné zdroje nevyplatí stavět.

image
Český premiér Bohuslav Sobotka (zdroj: parlamentnilisty.cz)

Sobotka prohlásil: „Především dnes, v době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie, je potřeba mít k dispozici zdroj, který zajistí stabilní dodávky čisté energie v základním zatížení sítě. Ačkoliv vnímáme přínos rozvoje obnovitelných zdrojů a jejich posilující roli do budoucna, za stávajících podmínek na ně výhradně nelze spoléhat.“

Český premiér je toho názoru, že jaderná energetika je jedním ze základních kamenů české energetické soustavy. Dále uvedl, že Česko výhledově počítá se stavbou dalšího bloku jak v Jaderné elektrárně Dukovany, tak v JE Temelín.

Sobotka dále sdělil: „Vnímám, že jaderná energie budí vášně. Mrzí mě snahy tyto emoce využít pro nevěcnou diskreditaci jádra. Velmi často je to čirý populismus. Respektuji rozhodnutí zemí, které se rozhodly jádro ve své energetice nevyužívat. Očekávám, že tyto země budou plně respektovat princip svobodné volby energetického mixu.“

Slovenský premiér Fico prohlásil, že česko-slovenský projekt výstavby nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích na západě Slovenska získal kladný posudek v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí.

Fico je dlouhodobě zastáncem jaderné energie, která má na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny. K věci dodal: „Bylo by velkou chybou, pokud bychom zmeškali čas a nepřipravovali dokumenty. Budeme připraveni na období, kdy se výstavba nových zdrojů může stát atraktivní a aktuální. Pokud vznikne příznivé investiční prostředí, tento projekt můžeme kdykoli oživit.“

Projekt možné výstavby nové JE na Slovensku zastřešuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska. Tento podnik v roce 2009 založilo Slovensko spolu s českou skupinou ČEZ. Od vzniku podniku došlo na trzích k výraznému poklesu cen elektřiny.

Význam jaderné energie stoupne na Slovensku po dokončení dvou rozestavěných bloků v jaderné elektrárně Mochovce. Jejím vlastníkem je největší výrobce elektřiny na Slovensku – firma Slovenské elektrárne. Dostavba se však proti původním odhadům prodražuje a zpožďuje.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..