Mise s názvem Integrované hodnocení jaderné bezpečnosti výzkumných reaktorů (Integrated Nuclear Safety Assessment of Research Reactors – INSARR) v rámci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) došla k závěru, že nizozemská společnost NRG povýšila a dále rozvinula silnou bezpečnostní kulturu na jejím výzkumném reaktoru Petten založenou na vyspělém řídicím systému.

anp-1008762-568x264
Reactor Petten (zdroj: NRC)

Tým odborníku na jadernou bezpečnost z agentury MAAE a mezinárodních tým odborníků v oblasti bezpečnosti výzkumných reaktorů provedl během 4.-11. října letošního roku komplexní posouzení bezpečnostních postupů a předpisů na reaktoru HFR (High Flux Reactor). Následně tým z MAAE poskytl firmě NRG doporučení a návrhy na další zlepšení bezpečnostních opatření na zařízení.

Hodnoticí tým vyzdvihl implementaci vyspělých systémů řízení a dobrou praxi v oblasti výcviku a kvalifikace personálu a v oblasti vnitřních bezpečnostních inspekcí. Dále tým odborníků vyzdvihl implementaci doporučení provedených minulou misí INSARR, která proběhla v roce 2011 v návaznosti na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března toho roku.

Niels Unger, generální ředitel společnosti NRG, uvedl, že firma „využila benefity“ bezpečnostních zpráv od agentury MAAE a zavázala se k implementaci doporučení zjištěných na misi pro pokračující zlepšování bezpečnosti a bezpečnostní kultury. Skupina NRG bude vyžadovat navazující misi během dalších dvou let.

Mise INSARR je srovnávacím posouzením bezpečnosti výzkumných reaktorů prováděné na základě bezpečnostních standardů agentury MAAE. Mise byla provedena na žádost Nizozemí. „Požádáním o misi INSARR agentury MAAE Nizozemí učinilo silný závazek k jaderné bezpečnosti a k jejímu neustálému zlepšování,“ uvedl Greg Rzentkowski, ředitel bezpečnosti jaderných zařízení MAAE. „Tato praxe byla zavedena k provádění pravidelných bezpečnostních hodnocení každých pět let a rovněž umožňuje systematické a komplexní posouzení vhodnosti reaktoru k provozu a identifikaci praktických vylepšení k zachování dlouhodobého bezpečného provozu,“ dodal.

Společnost HFR je jedním z hlavních světových výrobců radioizotopů, dodává kolem 70 % lékařských izotopů v Evropě, přičemž se na světové produkci podílí asi z 30%

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..