První blok ruské jaderné elektrárny Novovoroněž II dosáhl poprvé plného výkonu. První zprovozněný reaktor typu VVER-1200 byl k síti připojen dne 4. srpna letošního roku. Milník v podobě dosažení plného výkonu byl ruskou státní jadernou korporací Rosatom oznámen včera – dne 27. října – poté, co Novovoroněžskou elektrárnu navštívil nový generální ředitel korporace Rosatom Alexej Likhachov.

novovoronezh-ii-1-and-2-460-rosenergoatom
Šestý a sedmý blok JE Novovoroněž (zdroj: World Nuclear News)

První blok jaderné elektrárny Novovoroněž II (také známý jako 6. blok JE Novovoroněž) obsahuje tlakovodní reaktor VVER-1200/392M o výkonu 1 114 MWe. Jedná se o první ze dvou bloků postavených podle projektu AES-2006, který se v elektrárně nachází. Projekt AES-2006 zahrnuje tlakovodní reaktor vyvinutý společností Gidropress, který evolučně vychází z reaktorů VVER-1000.

Alexej Likhachov, bývalý náměstek ministra hospodářského rozvoje a obchodu, převzal vedení Rosatomu na počátku října poté, co ruský premiér Vladimir Putin jmenoval bývalého generálního ředitele této jaderné korporace – Sergeje Kirijenka – do pozice prvního zástupce vedoucího prezidentské administrativy. Kirienko byl v čele Rosatomu od prosince roku 2007.

Ve svém prohlášení z 27. října společnost Rosatom uvedla, že Likhachov reportérům sdělil, že Novovoroněžskou jadernou elektrárnu si pro svoji první pracovní cestu ve funkci nezvolil náhodou. První blok JE Novovoroněž II je pro Rostatom obzvláště důležitý, neboť se jedná o první reaktor generace III+, který se podařilo ve světě uvést do provozu. Zároveň bude blok sloužit jako referenční projekt reaktorového designu VVER-1200 pro další země, se kterými Rosatom podepsal dohody o výstavbě nových jaderných bloků.

Design prvního bloku JE Novovoroněž II „zahrnuje zlepšení technických a ekonomických vlastností, které zajistí absolutně bezpečný provoz a které jsou plně v souladu s postfukušimskými požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE),“ uvedl Rosatom. Hlavním znakem reaktorů VVER-1200 je využívání dodatečných pasivních bezpečnostních systémů, které ke své činnosti nevyžadují jakýkoliv zásah pracovníků elektrárny, dodala společnost. „Do designu reaktoru byly zahrnuty světově jedinečné systémy včetně pasivního odvodu tepla z reaktoru, vodíkových rekombinátorů nebo lapače aktivní zóny,“ zdůraznila společnost.

Výstavba prvních dvou bloků jaderné elektrárny Novovoroněž II (tedy 6. a 7. bloku JE Novovoronež), začala v červnu roku 2008, respektive v červenci roku 2009. V červnu letošního roku společnost Rosatom oznámila, že na druhém bloku dokončila instalaci vnějšího krytu kopule kontejnmentové budovy. Kopule, která byla na bloku instalována v listopadu roku 2014, je součástí dvoustěnné kontejnmentové struktury bloku, což je důležitá část, která chrání reaktor a která v případě vážné havárie udrží radioaktivní materiály uvnitř bloku, čímž ochrání životní prostředí. Jedná se o další z důležitých aspektů bloků stavěných podle projektu AES-2006.

Jaderná elektrárna Novovoroněž I, která se nachází hned vedle nových bloků označovaných jako JE Novovoroněž II, obsahuje celkem 5 jaderných bloků, z nichž jsou tři v provozu, zbylé dva již byly odstaveny a v současné době procházejí procesem likvidace.

Zástupci společnosti Rosenergoatom – dceřiné společnosti Rosatomu, která je zodpovědná za provoz jaderných elektráren – informovali Likhachova, že elektrárna již nyní splnila plány výroby elektřiny pro letošní rok na 108 %. Likhachov pak byl také seznámen s pokrokem při likvidaci odstavených bloků v elektrárně a s průběhem prací na modernizaci 5. bloku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..