První operátoři ve cvičení pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle úspěšně prošli prvotními licenčními zkouškami amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC). Zkoušky byly vyvrcholením téměř čtyřletého výcviku.

vogtle-control-room-simulator-460
Bloková dozorna JE Vogtle hraje významnou roli při zaškolování operátorů (zdroj: World Nuclear News)

Po uvedení do provozu bude na dvou blocích typu AP 1000 v JE Vogtle nacházející se ve státě Georgia zaměstnáno kolem 75 operátorů. Celkový počet stálých pracovních míst na elektrárně pak bude dosahovat na více než 800 zaměstnanců. Kvalifikovaní a licencování operátoři musejí být k dispozici ještě před tím, než se zaveze jaderné palivo do reaktoru.

Třítýdenní testovací proces zahrnuje zkoušky na simulátoru, zhodnocení pracovního výkonu a písemné zkoušky. Dále musí noví operátoři absolvovat šestiměsíční zkušební předprovozní období, aby následně mohli obdržet licenci.

Karen Fili, viceprezidentka společnosti Georgia Power pro projekt třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle, uvedla, že třída nových operátorů strávila během jejich čtyřletého výcviku nesčetné hodiny na přednáškách i na simulátoru. „Tento nový tým pomůže uvést nové bloky JE Vogtle k životu a zajistí jejich bezpečný a spolehlivý provoz po celou dobu jejich provozní životnosti,“ uvedla.

Každý člověk, který by chtěl ve Spojených státech amerických řídit nebo dohlížet na provoz komerčně vlastněných jaderných energetických reaktorů a experimentálních reaktorů, musí nejdříve obdržet licenci od amerického regulačního úřadu NRC. Podle úřadu NRC bylo v USA k červenci loňského roku zhruba 4 600 licencovaných operátorů. Aby se žadatel mohl stát operátorem nového jaderného reaktoru, musí dokončit rozsáhlý výcvik a přísné zkoušky. I poté, co žadatelé obdrží od úřadu NRC licenci, musí i nadále splňovat požadavky regulátora a pravidelně si licenci obnovovat.

Výstavba obou nových bloků s tlakovodními reaktory AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle začala v roce 2013. Podle současných plánů by měl třetí blok JE Vogtle do komerčního provozu vstoupit v červnu roku 2019, čtvrtý blok má být zprovozněn o rok později. Další dva bloky s reaktory typu AP1000 se v USA staví ještě v jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně. Také tyto bloky mají naplánované spuštění v letech 2019 a 2020. První dva ze čtyř stavěných bloků typu AP1000 v Číně – první blok jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) a první blok jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang) mají podle očekávání do provozu vstoupit ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..