Francouzský regulační orgán pro jadernou bezpečnost si během následujících tří měsíců vyžádal odstavení pěti jaderných bloků společnosti EDF – kvůli dodatečným inspekcím jejich parogenerátorů. Bylo totiž zjištěno, že ocel v některých částech těchto komponent obsahuje vysokou koncentraci uhlíku.

areva5688g1
Továrna Le Creusot (zdroj: World Nuclear News)

Horní a spodní víko tlakové nádoby reaktoru s designem EPR, který se staví ve třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville, byly vyrobeny v závodě Le Creusot společnosti Areva v září roku 2006, respektive v lednu roku 2007. Vysoký obsah uhlíku v těchto dílech podnítil v roce 2015 společnost ke kontrole procesu řízení jakosti u celkem 400 velkých ocelových komponent vyrobených v závodě Creusot Forge od roku 1965.

Francouzský regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) následně po společnostech Areva a EDF požadoval provedení analýzy, která by identifikovala jakékoliv další komponenty v provozovaných jaderných blocích, který by mohly být postiženy podobnou anomálii, jako je ta, jež byla nalezena u rektorové nádoby EPR v JE Flamanville. Regulátor také požádal firmu EDF o dokázání mechanické odolnosti spodních vík parogenerátorů, jež byly vyrobeny buď závodem Creusot Forge společnosti Areva, nebo korporací Japan Casting and Forging Corporation (JCFC).

V červnu letošního roku regulační úřad ASN uvedl, že identifikoval 18 francouzských jaderných reaktorů provozovaných firmou EDF – jak s výkonem 900 MWe, tak s výkonem 1 450 MWe – jejichž parogenerátory mohou obsahovat vysoké koncentrace uhlíku. Dvanáct z nich je vybaveno víky vyrobenými korporací JCFC, „která by mohla obsahovat obzvláště vysoké koncentrace uhlíku“.

Úřad ASN uvedl, že firma EDF poskytla data, jejichž cílem je demonstrovat provozní bezpečnost 12 příslušných reaktorů. Nicméně – regulátor si vyžádal provedení dalších inspekcí k ověření toho, že každé z dotčených vík je v souladu s údaji předloženými společností EDF.

Dále regulátor poznamenal, že tyto inspekce již byly provedeny nebo se právě provádějí během plánovaných odstávek na sedmi z dvanácti reaktorů.

Úřad ASN nyní vyžaduje, aby inspekce na zbývajících pěti blocích – prvním bloku JE Civaux; prvním bloku JE Fessenheim; čtvrtém bloku JE Gravelines; a u druhého a čtvrtého bloku JE Tricastin – byly provedeny během následujících tří měsíců. Uvádí, že inspekce, které mohou být provedeny pouze tehdy, když jsou reaktory odstaveny, musejí být provedeny „bez čekání na plánované výměny paliva u těchto reaktorů“.

Parogenerátory jsou speciální tepelné výměníky mezi vodou cirkulující v primárním okruhu – při teplotě 350 °C a tlaku 155 barů – a vodou v sekundárním okruhu, jež se následně přemění v páru, která pohání turbíny. Jejich klenutá spodní víka jsou součástí primárního okruhu a mají proto důležitou bezpečnostní roli při zajišťování toho, že je chladicí voda vždy k dispozici. Při tlakovodních reaktorech o výkonu 900 MWe pracují tři parogenerátory, zatímco reaktory s instalovaným výkonem 1 450 MWe potřebují parogenerátory čtyři.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Reaktory RBMK v Leningradské elektrárně - Fotografie (RIAN archive 305005 Leningrad nuclear power plant) 1
Předcházející článek

jaderná energie - ABWR Pokročilé varné reaktory - Fotografie (Kashiwazaki Kariwai0.wp.com) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..