Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Chashma byl dne 15. října letošního roku poprvé připojen k místní energetické přenosové soustavě. Ceremonie – uspořádané k tomuto milníku – se zúčastnili mimo jiné také zástupci z úřadu Pakistan Atomic Energy Commission a z čínské společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC). První kritičnosti blok dosáhl dne 2. října.

chashma-3-celebration-cnnc-460
Ceremonie při připojení třetího bloku JE Chashma k síti (zdroj: World Nuclear News)

Výstavba bloku s čínským tlakovodním reaktorem CNP-300 začala v březnu roku 2011. Podle očekávání má blok do komerčního provozu vstoupit ještě před koncem letošního roku.

Třetí blok jaderné elektrárny Chashma je jedním ze dvou bloků s reaktory CNP-300, které se v lokalitě nacházející se v provincii Punjab staví. Čtvrtý blok, jehož výstavba začala o devět měsíců později než výstavba bloku číslo tři, nyní prochází nejrůznějšími testy, přičemž podle současných plánů by měl do komerčního provozu vstoupit v příštím roce.

V jaderné elektrárně Chashma , někdy nazývané JE Chasnupp, již pracují dva Čínou dodané bloky s tlakovodními reaktory o výkonu 300 MWe. První blok elektrárny je v komerčním provozu od roku 2000, druhý blok je provozován od roku 2011. Kromě této čtveřice čínských tlakovodních reaktorů provozuje Pákistán ještě jeden těžkovodní tlakový reaktor o výkonu 125 MWe dodaný Kanadou. Reaktor se nachází v prvním bloku jaderné elektrárny Karachi a v komerčním provozu pracuje už od roku 1972.

Pro JE Karachi se plánují další dva bloky s tlakovodními reaktory čínského designu Hualong One o výkonu 1 161 MWe. Ceremonie k zahájení přípravných prací pro výstavbu druhého bloku jaderné elektrárny Karachi se uskutečnila v srpnu roku 2015. Podle současných plánů by nové bloky měly do služby vstoupit v letech 2021 a 2022.

Přestože Pákistán nepodepsal mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní, všechny jeho energetické a dva výzkumné reaktory jsou provozovány v rámci bezpečnostních pravidel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..