V 70. letech minulého století začala v bývalém sovětském svazu výstavba Černobylské jaderné elektrárny. původním záměrem zde mělo být vystavěno celkem 6 bloků kanálových varných reaktorů RMBK-1000. Dokončení a provozu se dočkaly pouze 4 bloky, zbylé 2 bloky nebyly z důvodu jaderné havárie z roku 1986 dokončeny.

V noci 26. dubna roku 1986 se stala nehoda na 4. reaktorovém bloku. Během experimentu, při kterém se měly otestovat schopnosti turbíny zásobovat hlavní cirkulační čerpadla po náhlém uzavření přívodu páry do turbíny. Test, který se měl provádět při 700 – 1000 MW výkonu pracovníci provedli při 200 MW, což byla zjevná chyba, která vedla k dalším událostem, které vyústily v havárii hodnocenou nejvyšším stupněm na mezinárodní stupnici jaderných nehod.

Následující fotogalerie zobrazuje jadernou elektrárnu před nehodou, po nehodě, bezpečnostní opatření, která byla přijata pro řešení radiační situace v okolí. Některé fotografie zobrazují sousední město Pripjať, které bylo vybudováno především pro pracovníky elektrárny. Na fotografiích si můžete všimnout narychlo provedené evakuace z 27. dubna.

jaderná energie - Oblast Černobylu v minulosti a přítomnosti - Back-end (id 20702) 1

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..