Problematika kolem jaderné elektrárny Ostrovec byla v minulosti horkým tématem. Na prvním bloku elektrárny došlo při montáži reaktoru k pádu tlakovodní nádoby. Tlakovodní nádoba je tlustostěnná nádoba vyrobena pomocí moderních technologií nejvyšší kvality. Po pádu reaktorové nádoby byla nádoba podrobena všem možným testům a  hlavně nedestruktivnímu zkoumání pomocí různých zářičů a rentgenů. Podle předních odborníků je reaktorová nádoba v pořádku a je možné ji upevnit na své místo. Zde se do celé situace vložila politika a názory okolních států, hlavně Litva, která požaduje nezávislé testování nádoby. Dodavatelská společnost tedy nabídla zákazníkovi výměnu modulu reaktorové nádoby za zcela novou.

0_12d10a_b6316601_orig
Horní část reaktorové nádoby reaktoru VVER-1200 (Zdroj: http://zavodfoto.livejournal.com/)

Nyní byly dokončeny hydrostatické testy na reaktorové nádobě VVER-1200 pro 2. blok jaderné elektrárny Ostrovec. Testy byly prováděny za maximálního tlaku, který v reaktoru může nastat při standardních provozních stavech. Výrobce sdělil: „Testy potvrdily pevnost kovového těla a svařovaných švů.“ Na konci října by měla být reaktorová nádoba dopraven do komplexu elektrárny.

0_12d119_5b1e8ae8_orig
Tlaková nádoba reaktoru VVER-1200 ve výrobním závodu Atommaš (Zdroj: http://zavodfoto.livejournal.com/)

Jedna z nepotvrzených informací je, že by tento reaktor mohl nahradit reaktor prvního bloku, který by se nechal vyměnit u dodavatele.

 

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

1 Comment

    Testace pevnosti svárů byla prováděna za studena pouze natlakováním a také zářiči. Při provozních teplotách a střídání teplot se mohou projevit některé mikrotrhlinky ve svárech.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..