Mezinárodní inspektoři zhruba měsíc kontrolovali v Jaderné elektrárně Temelín přesun použitého jaderného paliva do skladu. Během této kontroly nebyly zjištěny žádné nedostatky. Tuto informaci sdělil ČTK dne 3. října tiskový mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Dále tuto skutečnost potvrdila ČTK i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která uvedla, že inspektoři při kontrole, jež skončila o víkendu, nenalezli nic negativního. Skladování jaderného materiálu podléhá přísným bezpečnostním opatřením, a to z důvodu zabránění možnému zneužití pro výrobu zbraní.

08_temelin
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Colin Fuller, skotský inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE), uvedl v době kontroly v JE Temelín: „Kontroly jsou dělány proto, aby jaderný materiál nebyl použit na nemírové účely. Nástrojů máme hned několik. Některé jsou pro skladování, jiné pro transport. Smyslem je mít neustálý přehled o použitém palivu.“ Mimo něj se kontroly účastnili i zástupci Euratomu a SÚJB. Jejich úkoly bylo sledování záznamů na kamerových systémech a neporušenosti pečetí, rovněž také pročítali řadu protokolů.

Použité temelínské palivo je přibližně po dobu deseti let skladováno v bazénu vedle reaktoru. Po celou dobu je sledováno prostřednictvím kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Záběry se online přenášejí přímo do centra agentury ve Vídni, vysvětlil Sviták.

Klíčové kontroly jsou prováděny při zavážení paliva do speciálního skladovacího kontejneru. Sviták doplnil: „Zavezení paliva se kontroluje pomocí speciálního zařízení, které umí změřit úroveň použití paliva. Inspektoři tak snadno zjistí, že jde o deklarované palivové soubory a ne třeba o tzv. imitátory. Pomocí kamery pak ověří i čísla těchto souborů.“ Kamery kontrolují i celý reaktorový sál. Inspektoři tak mohou sledovat pohyb kontejneru po sále, stejně jako montáž ochranných vík, jež navíc plombují několika pečetěmi.

O víkendu se v Jaderné elektrárně Temelín pro letošní rok manipulovalo s kontejnery s použitým palivem naposledy. Nyní je obsazeno 31 ze 152 skladovacích pozic. Kontejnery mohou v elektrárně stát až 60 let.

JE Temelín je aktuálně šestým týdnem mimo provoz. Na prvním bloku začala dne 26. srpna plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Odstávka druhého bloku byla vedením elektrárny kvůli plánovaným opravám již dvakrát prodloužena. Naposledy bylo prodloužení zapříčiněno změnou nastavení parních ucpávek na turbíně. Očekává se, že druhý blok temelínské elektrárny začne znovu vyrábět elektrickou energii přibližně v polovině října.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..