Dnes v 11:33 hodin byl v Jaderné elektrárně Temelín spuštěn reaktor nacházející se ve druhém výrobním bloku. Elektřinu by měl blok začít vyrábět do konce tohoto týdne. Tuto informaci sdělil ČTK tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták. Temelínská elektrárna nevyráběla elektrickou energii od konce srpna, kdy byl podle plánu odstaven první blok, aby mohla být provedena výměna paliva. Ačkoliv druhý výrobní blok začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, následně musel být kvůli úpravám na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru vypnut.

07_temelin
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Odstávku druhého bloku zapříčinila potřeba změnit nastavení ucpávek turbíny a upravit část systému drenáže v nejaderné části parogenerátorů. Mluvčí Sviták prohlásil: „Práce jsou hotovy, máme za sebou také tlakové zkoušky, kterými se ověřuje těsnost technologie.“

Výkon reaktoru je operátory zvyšován pozvolna, řádově tento proces trvá hodiny. Zvyšování výkonu reaktoru je zastaveno na hodnotě 30 %. Sviták vysvětlil: „Provedeme zkušební jízdy s turbínou a od jejich výsledku se bude odvíjet pokračování najíždění bloku.“ Výroba elektřiny na tomto bloku by měla začít na 50% výkonu reaktoru. Očekává se, že k tomu dojde ještě do konce tohoto týdne.

První blok JE Temelín prochází od konce srpna plánovanou odstávkou pro výměnu paliva. V současné době běží sedmý týden odstávky. Během odstávky je z reaktoru vyvezeno a zkontrolováno všech 163 palivových souborů. Do skladu nacházejícím se v areálu elektrárny byly zavezeny čtyři kontejnery s použitým palivem. Mimo to pokračují kontroly turbíny a bezpečnostních systémů. Blok by měl obnovit výrobu v polovině listopadu letošního roku.

Temelínská elektrárna zahájila výrobu elektřiny v prosinci roku 2000. Aktuálně je největším zdrojem výroby elektrické energie v Česku. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V loňském roce elektrárna vyrobila 14,23 TWh elektřiny. Jižní Čechy by s tímto množstvím vydržely po dobu téměř 4,5 roku; českým domácnostem by postačila na celý rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..