Jaderná elektrárna Golfech společnosti EDF nacházející se ve Francii předvedla silný závazek ohledně bezpečnosti – k tomuto závěru došel tým odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mise ale i tak učinila doporučení týkající se posílení některých bezpečnostních opatření.

centrale de Golfech
JE Golfech (zdroj: Wikimedia Commons)

Tým Operational Safety Review Team (OSART) dne 27. října dokončil sedmnáctidenní misi v elektrárně, která obsahuje dva tlakovodní reaktory o instalovaném výkonu 1 300 MWe. Čtrnáctičlenný tým se skládal z odborníků z Brazílie, Kanady, Německa, Jihoafrické republiky, Slovenska, Švédska, Velké Británie, Ukrajiny, USA a dalších pěti expertů z agentury MAAE.

Mise OSART mají za cíl zlepšit provozní bezpečnost díky objektivnímu posouzení bezpečného provozu za použití bezpečnostních standardů agentury MAAE a v případě potřeby navržením připomínek ke zlepšení.

Tým OSART uvedl, že identifikoval řadu osvědčených postupů v jaderné elektrárně Golfech, které bude sdílet s jaderným průmyslem po celém světě. Tyto postupy zahrnují výrobu instruktážního videa pro předání pokynů ohledně používání havarijního vybavení zaměstnancům; vývoj jednoduchého, ale efektivního systému k odstranění radioaktivních částic z obuvi; a zavedení vizuálního systému s fluorescenčními značkami k označení nouzových ventilů.

Tato mise také učinila řadu návrhů na zlepšení provozní bezpečnosti v elektrárně – včetně těchto: elektrárna by měla zajistit řádné plánování konstrukčních změn, aby se vyhnula zpožděním při jejich implementaci, a veškerá dokumentace by měla být odpovídajícím způsobem aktualizována. Také bylo elektrárně doporučeno shodné aplikování provozních procedur a rovněž by měla průběžně vyhodnocovat efektivitu svých činností údržby, aby byla zajištěna dostatečná spolehlivost zařízení.

Vedoucí týmu OSART Vesselina Ranguelova uvedla: „Jaderná elektrárna Golfech podporuje silnou bezpečnostní kulturu, která usiluje o neustálé zlepšování provozní bezpečnosti. Byly zde provedeny zásadní konstrukční úpravy, které dále zvyšují bezpečnost, elektrárna zároveň implementovala ambiciózní bezpečnostní program – prvky, které uznáváme jako osvědčené a které by mohly být přijaty i jinými elektrárnami.“ Dále doplnila: „Doporučení a návrhy mise OSART pomohou elektrárně pokračovat v její rozsáhlé práci na dosažení co nejvyšší možné úrovně bezpečnosti.“

Tým OSART poskytl návrh své zprávy vedení jaderné elektrárny Golfech a závěrečnou zprávu předloží k francouzské vládě do tří měsíců.

Vedení JE Golfech uvedlo, že bude řešit oblasti identifikované pro zlepšení a požádalo, aby agentura MAAE naplánovala navazující misi asi za 18 měsíců.

Ředitel JE Golfech Nicolas Brouzeng prohlásil: „Zlepšení v jaderné bezpečnosti se dosahuje skrze srovnání, vnější kontrolu a zhodnocení výkonu. Pro nás je tým OSART dobrou příležitostí ke zpochybnění našich postupů srovnáním s mezinárodními standardy.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..