Japonské fórum Japan Atomic Industrial Forum (Jaif) uvedlo, že Japonsko zřizuje výbor pro vývoj rychlých reaktorů, který bude mít za úkol dokončit do konce roku politiku dalšího pokračování výzkumu a provést „základní revizi“ programu prototypu rychlého množivého reaktoru Monju. Výbor bude zahrnovat zástupce z vládních ministerstev, energetických společností, prodejců reaktorů a z agentury Japan Atomic Energy Agency (JAEA), která provozuje reaktor Monju. Fórum Jaif uvedlo, že problémy obklopující japonský vývoj rychlých reaktorů, zahrnují určení cíle pro dokončení a demonstraci rychlého reaktoru, shromažďování informací o reaktoru Monju a vypracování postupů jak nejlépe používat experimentální rychlý reaktor Joyo, který je také provozován agenturou JAEA.

nn20130530a3a-870x649
Reaktor Monju (zdroj: The Japan Times)

Japonská média minulý týden oznámila, že se vláda rozhodla vyřadit z provozu reaktor Monju, který poprvé dosáhl kritičnosti v roce 1994, ale od roku 1995 byl po většinu času odstaven, přičemž za dobu své existence už Japonsko stál 9,8 miliardy dolarů. Reaktor Monju je navržen tak, aby používal palivové soubory se smíšenými oxidy uranu a plutonia, zároveň se jedná o množivý reaktor, při svém provozu tedy vyrobí více paliva, než spotřebuje. Reaktor Monju byl vnímán jako klíčové zařízení podporující strategii vlády týkající se recyklace jaderného paliva. Nicméně Japonsko dne 28. září letošního roku sdělilo, že zařízení vyřadí z provozu, protože se domnívá, že by bylo obtížné získat podporu veřejnosti do dalších investic na jeho vylepšení. Reaktor Monju byl sužován nehodami, přešlapy a skandály zahrnujícími také falšování dokumentů. Jeho údržba stojí v současné době kolem 192 miliónů dolarů ročně.

Ministr pro vědu a výzkum Hirokazu Matsuno, ministr obchodu Hirošige Seko a další vítají politický odklon od rozvoje reaktoru Monju, uvedla vláda. Nicméně vládní zástupci souhlasili s tím, aby odstavení reaktoru nemělo dopad na palivový cyklus, včetně přepracování použitého paliva. Formální rozhodnutí o vyřazení reaktoru Monju z provozu proběhne pravděpodobně do konce roku, uvedli vládní úředníci.

Toto rozhodnutí nebude mít žádný vliv na japonskou politiku jaderné recyklace, protože Tokio bude pokračovat ve spoluvývoji rychlého množivého demonstračního reaktoru, který byl navržen ve Francii, zatímco výzkum bude pokračovat na jiném experimentálním rychlém množivém reaktoru – Joyo, jenž byl předchůdcem reaktorem Monju.

„Tento krok nebude mít žádný vliv na balanci jaderného paliva, na vývoj jaderného palivového cyklu ani na japonskou mezinárodní spolupráci,“ uvedl Tomoko Murakami, manažer pro jadernou energii japonského institutu Institute of Energy Economics.

Japonské ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu schválilo vytvoření organizace k dohlížení a řízení přepracování použitého paliva, uvedlo dne 26. září fórum Jaif. Organizace Spent Fuel Reprocessing Organisation bude sídlit ve městě Aomori City v severním Japonsku a jedním z jejich prvních úkolů bude rozhodnutí o tom, kolik jaderných zařízení by mělo přispívat na náklady na přepracování. Přepracování bude i nadále v kompetenci společnosti Japan Nuclear Fuel Ltd.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..