Novosibirsk leží na jihu centrální části Ruské federace, konkrétně v Novosibirské oblasti. Nachází se zde podnik Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK), který patří do struktury ruské palivové společnosti TVEL (dodavatel paliva pro české a slovenské jaderné elektrárny). Zabývá se výrobou jaderného paliva pro jaderné elektrárny a výzkumné reaktory, dále pak výrobou lithia a zeolitových katalyzátorů a laserovým svařováním. Jaderné palivo vyrobené podnikem NZCHK používají jaderné bloky, jejichž instalovaný výkon odpovídá zhruba 6 % celkového výkonu jaderných elektráren na světě. V oblasti produkce izotopu lithia 7, který je používán pro řízení chemického režimu vody primárního okruhu v tlakovodních reaktorech, zaujímá podnik NZCHK přední pozici. Jeho výroba pokrývá přes 70 % spotřeby tohoto izotopu na světě.

Výroba paliva začala v podniku NZCHK na začátku 50. let min. stol. v souvislosti s ruským vojenským jaderným programem. Později začal vyrábět palivo pro výzkumné reaktory (včetně těch českých) a koncem 70. let rozšířil svou činnost také o výrobu paliva pro reaktory typu VVER. Sériová výroba paliva pro reaktory VVER-1000 byla zahájena v roce 1980 a k dnešnímu dni závod vyrobil přes 25 tisíc palivových kazet, které byly dodány do 31 bloků 13 jaderných elektráren v Rusku, na Ukrajině, v Bulharsku, Íránu, Indii a Číně. V letech 1997 až 2008 vyráběl také palivové kazety pro reaktory VVER-440, kterých vyrobil přes 2500 kusů.

V roce 2011 navštívili výrobu paliva v podniku NZCHK novináři zpravodajského webu města Novosibirsku NGS.Novosti. Ačkoliv jsou fotky pár let staré, dobře zachycují průběh výroby jaderného paliva, takže je přinášíme českým čtenářům s doplněnými popiskami.

 

jaderná energie - Jak se vyrábí jaderné palivo v podniku NZCHK - Palivový cyklus (id 20567) 1

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..