Testy při postupném navyšování výkonu byly na druhém bloku jaderné elektrárny Watts Bar dokončeny, oznámila dne 3. října společnost Tennessee Valley Authority (TVA). Blok nyní produkuje více než 1150 MWe elektrické energie a zahajuje přípravy na komerční provoz.

135690-bechtel-watts-bar-2-power-plant-cooling-towers-2003
JE Watts Bar (zdroj: www.bechtel.com)

Když druhý blok JE Watts Bar dosáhl v květnu letošního roku první kritičnosti, jednalo se o první spuštěný jaderný blok ve Spojených státech za poslední desetiletí. Tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) o instalovaném výkonu 1 165 MWe byl do sítě připojen dne 3. června. Od té doby prošel řadou podrobných a vysoce náročných testů na různých výkonových úrovních, aby byla zajištěna bezpečná práce všech systémů.

Blok úspěšně dokončil svůj finální test při procesu postupného navyšování výkonu – konkrétně se testovalo 50% snížení zátěže k otestování schopnosti systému odolat náhlé ztrátě výkonu a vrátit se bezpečně do normálních provozních podmínek. Tento test byl proveden dne 30. září. Nyní začne předkomerční dlouhodobější provoz na plný výkon k dalšímu otestování spolehlivosti.

Testování při postupném navyšování výkonu bylo krátce pozastaveno kvůli požáru rozvodny v elektrárně dne 30. srpna. Systémy druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar nebyly ohněm ovlivněny a blok reagoval podle návrhu – automaticky se odstavil. Blok byl do sítě znovu připojen 26. září, poté co společnost TVA dokončila program na inspekci, opravu a testování dotčeného transformátoru.

JE Watts Bar nacházející se nedaleko města Spring City ve státě Tennessee se sestává ze dvou jaderných bloků. Stavba obou bloků nejprve začala v roce 1972, ale byla v roce 1985 pozastavena. Společnost TVA následně rozhodla o pokračování prací na prvním bloku, který byl nakonec spuštěn v roce 1996. V roce 2007 regulační úřad přijal rozhodnutí k dokončení druhého bloku JE Watts Bar, který byl v té době dokončený asi z 55 %. Během dokončování bloku bylo do projektu začleněno mnoho inovací v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z roku 2011. Regulační úřad NRC požaduje po všech amerických jaderných elektrárnách, aby tyto opatření implementovaly.

Společnost TVA je firemní agentura poskytující dodávky elektřiny k zákazníkům napříč sedmi jihovýchodními státy. Dále je poskytovatelem ochrany proti povodním, navigace a hospodaření s půdou pro povodí řeky Tennessee. Kromě JE Watts Bar její portfolio jako výrobce elektřiny zahrnuje tři varné reaktory (boiling water reactor – BWR) v jaderné elektrárně Browns Ferry ve státě Alabama a dva tlakovodní reaktory v jaderné elektrárně Sequoyah ve státě Tennessee.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..