První americký blok, který byl spuštěn v posledních dvaceti letech – druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar – vstoupil dne 19. října letošního roku do komerčního provozu, oznámila společnost Tennessee Valley Authority (TVA).

watts-bar-2-commercial-operation-460-tva
Prezident a generální ředitel společnosti TVA Bill Johnson při oznámení zahájení komerčního provozu druhého bloku JE Watts Bar (zdroj: World Nuclear News)

První kritičnosti dosáhl tlakovodní reaktor o výkonu 1 165 MWe v druhém bloku JE Watts Bar v květnu letošního roku, k přenosové energetické síti byl blok následně připojen v červnu. Od té doby na něm probíhají rozsáhlé testy na různých výkonových úrovních s cílem zajištění bezpečného provozu. Testy při zvyšování výkonu byly dokončeny 3. října letošního roku.

Společnost TVA oznámila, že po dokončení rozsáhlé série testů a po spolehlivém dokončení více než třítýdenního zkušebního provozu na plném výkonu nyní blok vstoupil do komerčního provozu. Společnost uvedla, že blok již do sítě dodal více než 500 MWh čisté bezemisní energie.

Jaderná elektrárna Watts Bar nacházející se nedaleko města Spring City ve státě Tennessee se sestává ze dvou jaderných bloků. Výstavba obou bloků začala už v roce 1972, avšak v roce 1985 byl projekt pozastaven. Společnost TVA se následně rozhodla obnovit práce na výstavbě prvního bloku, který nakonec do provozu vstoupil v roce 1996. V roce 2007 se společnost rozhodla dokončit také druhý blok elektrárny, který byl v době pozastavení projektu dokončen zhruba z 55 %. Práce na bloku zahrnovaly také implementaci opatření vzešlých z vyšetřování nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Tyto úpravy požaduje americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) na všech jaderných elektrárnách v USA.

Dokončení elektrárny nakonec společnost TVA vyšlo na 4,7 miliardy dolarů.

Prezident a generální ředitel společnosti TVA Bill Johnson uvedl: „Úkolem společnosti TVA je, aby se lidem zvýšila životní úroveň díky přístupu ke spolehlivé a levné elektřině. Zároveň elektrárna chrání zdejší přírodní zdroje a podněcuje růst obchodu a průmyslu v oblasti.“

Dále pak dodal: „Druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar je klíčovou součástí našeho závazku produkovat čistější elektřinu bez ohrožení spolehlivosti dodávek a bez ohrožení nízké ceny za elektřinu, která stimuluje růst průmyslu v oblasti a ze které benefitují i zdejší obyvatelé.“

TVA je americká korporátní agentura, která produkuje a dodává elektřinu napříč sedmi jihovýchodními americkými státy. Společnost zároveň zajišťuje ochranu proti povodním, navigaci a hospodaření s půdou v systému řeky Tennessee. Kromě dvou tlakovodních reaktorů v jaderné elektrárně Watts Bar provozuje ještě tři varné reaktory v jaderné elektrárně Browns Ferry ve státě Alabama a dva tlakovodní reaktory v jaderné elektrárně Sequoyah ve státě Tennessee.

Joe Grimes, výkonný viceprezident společnosti TVA pro produkci elektřiny a šéf odboru pro jadernou energetiku, uvedl: „Jaderné elektrárny zůstávají jediným zdrojem bezemisní elektřiny, který je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Společnost TVA věří, že jaderné elektrárny napříč celými Spojenými státy jsou důležitou investicí do čisté energetické budoucnosti.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..