Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok. Slovenský úřad jaderného dozoru dne 19. října oznámil, že dokončení třetího bloku této elektrárny je očekáváno v listopadu příštího roku, čtvrtý blok by měl být hotov v listopadu roku 2018. Správcem JE Mochovce je podnik Slovenské elektrárne (SE), který vlastní italská skupina Enel, česká skupina EPH a slovenský stát. Tento podnik je největším výrobcem elektřiny na Slovensku.

mochovce-panorama-small
JE Mochovce (zdroj: euronuclear.org)

Jaderná elektrárna Mochovce se začala stavět před 34 lety. Za 17 let se však podařilo postavit jen dva ze čtyř plánovaných bloků. Projekt dostavby opakovaně čelí odkladům a rostoucím nákladům, které způsobilo mimo jiné i zpřísnění bezpečnostních předpisů po havárii v japonské JE Fukušima Dajiči v roce 2011.

Peter Žiga, ministr hospodářství, v tomto měsíci připustil, že náklady za dostavbu nejspíše překročí částku 4,6 miliardy eur (124,3 miliardy korun), která byla uvedena při posledním zvýšení nákladů v roce 2014. Ministr však nepřesnil, o jakou částku se bude jednat. List Hospodárske noviny již dříve odhadl, že projekt vyjde na dalších 500 milionů eur.

Agentura Reuters poznamenala, že se původně očekávalo, že výstavba dvou nových bloků bude stát 2,8 miliardy eur, a rovněž připomněla, že změna rozpočtu musí být schválena vládou.

Skupina EPH, kterou řídí finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, v prosinci loňského roku podepsala dohodu o koupi podílu v podniku SE o velikosti dvě třetiny od skupiny Enel, a to ve dvou krocích. Celková transakce byla vyčíslena na 750 milionů eur (20,3 miliardy korun). Podmínkou dokončení této transakce je však dokončení a spuštění nových bloků v JE Mochovce, kde je v jaderné části využívána ruská technologie.

Deník Pravda napsal ještě před nynějším posunutím termínu dokončení: „Stavba bloků tři a čtyři začala v lednu 1987 a jejich dokončení proti plánům dostavby z roku 2008 má více než čtyřleté zpoždění.“ Dále připomněl, že 34% podíl v podniku SE vlastní stát a že se JE Mochovce staví na úkor dividend, čili nepřímo i z veřejných financí. Při současných tržních cenách bude navíc jaderná elektrárna Mochovce vyrábět elektrickou energii se ztrátou.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..