Během schůzky ministrů životního prostředí EU, která se konala dne 17. října v Lucembursku, ujistil český ministr Richard Brabec svého rakouského kolegu Andräho Rupprechtera o tom, že postup při zamýšlené dostavbě bloků Jaderné elektrárny Dukovany bude transparentní. Rakouský ministr po schůzce českým novinářům sdělil, že na jednání vyjádřil jasný protest Vídně proti rozvoji jaderné energetiky a rovněž předal Brabcovi petici s více než 80 tisíci podpisů občanů sousední země Dolních Rakous, kteří s plánem nesouhlasí.

11-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Rupprechter zopakoval pro média dlouhodobě známý postoj své země: „Jaderná energie podle nás není udržitelný zdroj energie, ale velmi riziková technologie.“ Brabec ho prý ujistil o tom, že Česko poskytne Rakousku včas všechny potřebné informace. Rakouský ministr dále poznamenal: „Vyjádřil se také, že celý ten proces potrvá ještě velmi dlouho a jsou s tím spojené ještě otázky financování.“

Brabec po schůzce prohlásil, že ČR sice vnímá rozdílný pohled sousední země na jadernou energetiku, nicméně považuje rozhodování o tom, jak energii získávat, za suverénní rozhodnutí každé země a její vlády.

Podle Brabce je jádro pro Česko klíčovou cestou k postupnému nahrazování zastaralých bloků hnědouhelných elektráren. Také podotkl: „Obnovitelné zdroje můžeme použít, ale vždy musíme mít zdroj základního zatížení.“ Na závěr dodal, že pro jadernou energetiku se Česko rozhodlo historicky a také proto, že tento způsob výroby elektřiny pokládá za bezpečný.

Možná dostavba dukovanské elektrárny je nyní ve fázi takzvaného zjišťovacího řízení a už v současné době přichází tisíce připomínek. Český ministr uvedl, že jelikož bude posuzování vlivu dostavby na životní prostředí v tomto případě mezinárodní, bude třeba vzít v úvahu i názory ze zahraničí.

Skupina ČEZ požádala české ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné výstavby nových výrobních bloků v Jaderné elektrárně Dukovany na životní prostřední v červenci letošního roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..