Operátoři definitivně odstavili jadernou elektrárnu Fort Calhoun nacházející se ve státě Nebraska, oznámila dne 24. října společnost Omaha Public Power District (OPPD). Společnost v červnu letošního roku uvedla, že jednobloková jaderná elektrárna obsahující tlakovodní reaktor bude trvale odstavena do konce tohoto roku.

5397fda164e6c-image
JE Fort Calhoun (zdroj: www.omaha.com)

Vrcholové vedení společnosti OPPD doporučilo uzavření elektrárny již v květnu. Rozsáhlá modelace provedená třetí stranou zjistila, že zastavení provozu jaderné elektrárny Fort Calhoun a „vyvážení“ energetického portfolia firmy OPPD povede k úspoře v hodnotě mezi 735-994 milionů dolarů v průběhu dalších dvaceti let. V polovině června představenstvo společnosti potvrdilo rozhodnutí o odstavení elektrárny. Společnost OPPD citovala tržní podmínky zahrnující historicky nízké ceny zemního plynu a nízkou spotřebu energie jako hlavní důvody rozhodnutí představenstva.

Dne 24. října přibližně v 8:00 h místního času – ve chvíli, kdy reaktor pracoval asi na 77% výkon, pracovníci provedli první přidání kyseliny borité do primárního okruhu reaktoru a tím začali proces odstavení. Výkon reaktoru byl snižován rychlostí 10 % za hodinu. Když výstup dosáhl kolem 11. hodiny 50% výkonu, operátoři vypnuli čerpadla pohánějící vodu z kondenzátoru do parogenerátoru. Ve 12:55 h – kdy reaktor dosáhl 30% výkonu – operátoři iniciovali ruční odstavení reaktoru za pomocí zasunutí kontrolních tyčí do aktivní zóny, čímž byl reaktor definitivně odstaven.

Společnost OPPD uvedla, že další krok zahrnoval nastavení provozních podmínek elektrárny pro zahájení chemického procesu trvajícího 36 hodin, který začal v 18 hodin. Tento proces zahrnuje čerpání vysokého obsahu kyseliny borité do primárního okruhu reaktoru. Tímto bude značně snížena úroveň radiace a zajistí se bezpečnější podmínky – jakmile bude z aktivní zóny vyloženo palivo během následujících tří až pěti let.

Prezident a generální ředitel podniku OPPD Tim Burke oznámil: „Toto je historický a pochmurný den pro každého ze společnosti OPPD. Po více než 40 let muži a ženy, kteří zde pracovali, dělali tak, aby se zájmem odráželi to nejlepší z naší společnosti a komunity. Chtěl bych ocenit tuto jejich práci, zvláště v průběhu několika posledních měsíců, kdy probíhala za opravdu těžkých podmínek.“

Dále dodal: „Zaměstnanci zůstali zaměřeni na bezpečné vykonávání své práce a rovněž pracovali s co nejvyšší úrovní profesionality. Každý by měl být ujištěn, že toto odhodlání bude pokračovat i v příštích měsících a letech, kdy JE Fort Calhoun dokončí vyložení paliva a započne proces demontáže a následné likvidace elektrárny.“

Společnost OPPD již dříve uvedla, že využije pro jadernou elektrárnu Fort Calhoun možnost likvidace elektrárny s názvem Safestor, tedy strategii odložené demontáže, při které je zbytkovým radionuklidům umožněno přirozeně se rozpadat po dobu až 60 let, a po této lhůtě je elektrárna demontována. Vyřazení JE Fort Calhoun z provozu bude odhadem stát přibližně 1,2 miliardy dolarů.

S reaktorem o instalovaném výkonu 478 MWe byla JE Fort Calhoun nejmenším provozovaným jaderným blokem v USA z hlediska jeho akreditované kapacity a na rozdíl od velkých víceblokových elektráren nemohla rozdělit náklady přes vyšší úroveň výroby. Elektrárna představovala zhruba jednu třetinu celkové výroby elektrické energie společnosti OPPD.

Marvin Fertel, prezident a výkonný ředitel institutu Nuclear Energy Institute, uvedl v prohlášení: „Předčasné uzavření jaderné elektrárny Fort Calhoun dokládá situaci, ve které jsou dobře fungující jaderná zařízení nucena ukončit svůj provoz v důsledku slabých tržních podmínek. Toto se stává zejména v případě menších, jednoblokových elektráren v neregulovaných trzích jako je v Nebrasce.“

Dále doplnil: „JE Fort Calhoun získala provozní licenci až do roku 2033. Negativní dopady jejího předčasného uzavření jasně ukázaly, že je nutné zabránit tomu, aby se toto stalo dalším jaderným elektrárnám, kterým hrozí předčasné odstavení. Bez zavedení patřičných změn bude zbytečně odstaveno více jaderných elektráren s podobně negativními ekonomickými a environmentálními následky.“

Jaderná elektrárna Fort Calhoun byla v komerčním provozu od září roku 1973 a její blok prošel rozsáhlou modernizací provozních a bezpečnostních systémů během prodloužené odstávky mezi léty 2011 a 2013. Elektrárna je vlastněna a licencována společností OPPD, od roku 2012 byla provozována firmou Exelon. Uzavření JE Fort Calhoun ponechá stát Nebraska pouze s jedinou jadernou elektrárnou v provozu – a to jadernou elektrárnou Cooper, která obsahuje varný reaktor o výkonu 768 MWe a která je vlastněna společnosti Nebraska Public Power District.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..