V ruském centru pro výzkum Dubna vzniká nový systém urychlovače pojmenovaného NIKA. Urychlovač NIKA je koncipován tak, aby dokázal zjišťovat informace o struktuře částic, které vznikaly krátké doby po Velkém třesku. Urychlovač NIKA bude pracovat při nižších energiích svazků a tak bude schopen zkoumat i částice v neutronových hvězdách.

nuklotron
Nuklotron ve výzkumném centru Dubna

„Oblast energie urychlovače NIKA je mnohem menší, než jaká je v ostatních velkých urychlovačích,“ uvádí Richard Lednický, zástupce ředitele spojeného Ústavu jaderných výzkumů.

V případě ruského projektu jde o oblast energie, kde se dosahuje nejvyšší možné baryonové hustoty. „Při takové hustotě se očekávají velmi zajímavé fázové přechody mezi normálním stavem hmoty, který je kolem nás a takzvaným kvartgluonovým plazmatem.“

nica_vizualizace
Vizualizace nového urychlovače částic v Dubně

„Při snižování energie a zvyšování baryonové hustoty se tento fázový přechod postupně stává významným. Proto očekáváme velmi zajímavé kritické jevy,“ vysvětluje vědec.

Celý článek si můžete přečíst na adrese: http://www.rozhlas.cz/leonardo/magazinleonardo/_zprava/novy-rusky-urychlovac-pomuze-pri-zkoumani-neutronovych-hvezd-i-velkeho-tresku–1663562

O autorovi

admin

1 Comment

    Silné navýšení baryonové hustoty /kvarků/ může umožnit intrakci s fotony, / působení laseru /. Působením silného elektromagnetického pole a za vysokých teplot mohou vzniknout podmínky pro syntézu dozovaných prvků .

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..