Vědci z institutu Institute of Nuclear Energy Safety Technology spadajícího pod Čínskou akademii věd ve městě Che-fej (pinyin: Hefei) v čínské provincii An-chuej (pinyin: Anhui) oznámili, že vyvíjejí nejmenší jadernou elektrárnu na světě. Informace se objevila v hongkongském deníku South China Morning Post dne 10. října. Elektrárna je navrhována tak, aby se vešla do běžného lodního přepravního kontejneru. Podle současných plánů by první exemplář mohl být instalován na ostrově ve sporné čínské části Jihočínského moře během následujících pěti let. Výzkum je spolufinancován Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou.

394f187900000578-3832725-image-a-34_1476199859895
Model mini reaktoru, který by mohl být v nejmenší JE použit (zdroj: dailymail.co.uk)

Zařízení Che-tien-pao (pinyin: Hedianbao) – neboli „přenosný jaderný akumulátor“ –  má obsahovat malý olovem chlazený reaktor o délce zhruba 6,1 metru a výšce 2,6 metru. Zařízení má být schopno generovat až 10 MW tepelného výkonu, přičemž energii má vyrábět několik let či dokonce desetiletí bez nutnosti výměny paliva. Kromě výroby tepla může být zařízení uzpůsobeno také na výrobu elektřiny nebo pro potřeby odsolování mořské vody, tvrdí výzkumníci.

Profesorka Chuang Čchün-jing (pinyin: Huang Qunying), jaderná vědkyně účastnící se vývoje tohoto zařízení, uvedla: „Část našeho financování pochází sice z armády, ale my doufáme, a je to také náš hlavní cíl, že z této technologie bude těžit především civilní obyvatelstvo.“ Čínští výzkumníci připouštějí, že jejich vyvíjená technologie je podobná kompaktním rychlým reaktorům chlazeným slitinou olova a bizmutu, které byly využívány armádou bývalého Sovětského svazu v sedmdesátých letech k pohonu jaderných ponorek. Čína ale plánuje technologii využívat na pevnině.

Díky tomu, že zařízení neprodukuje žádný prach ani kouř, ani obyvatelé malých ostrovů nezaregistrují jeho přítomnost, uvedli výzkumníci. Projekt však způsobil environmentální obavy kvůli strachu z nehody, při které by byla do životního prostředí vypuštěna radioaktivita. Profesorka Chuang Čchün-jing tak prohlásila, že stále bude velká výzva přesvědčit lidi o bezpečnosti této technologie.

Čína rovněž zvažuje výstavbu malých plovoucích jaderných elektráren za využití konvenční reaktorové techniky. Tyto elektrárny by v budoucnu mohly rovněž sloužit k výrobě elektřiny pro ostrovy v Jihočínském moři.

Výzkumnice v oblasti mořského životního prostředí z univerzity Ocean University of China ve městě Čching-tao  (pinyin: Qingdao) v provincii Šan-tung  (pinyin: Shandong) ale varovala, že nevyhnutelné vypouštění horké vody z jaderných elektráren by mohlo pozměnit celé ekologické systémy kolem daných ostrovů, uvádí článek v deníku China Morning Post. „Mnoho ryb a mořských živočichů se nebude schopno potýkat s takovými dramatickými změnami jejich životního prostředí způsobenými masivním odsolením a zvýšením teploty vody způsobené jaderným reaktorem,“ uvedla vědkyně, která si nepřála zveřejnění svého jména.

Před instalací jakékoliv jaderné elektrárny v oblasti ostrovů v Jihočínském moři by měla čínská vláda zvážit nejen politické, ekonomické a vojenské výhody, ale rovněž by měla provést komplexní vědeckou studii o potenciálních dopadech na životní prostředí, uvedla výzkumnice.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..