Britský regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) má potřebnou expertízu i prostředky k tomu, aby posoudil čínský reaktorový design Hualong One, uvedl dne 27. září hlavní jaderný inspektor úřadu, Richard Savage. Generální ředitelka úřadu ONR Adriènne Kelbie následně dodala, že v současnosti není potřeba velkých změn ve struktuře této organizace, cílem je pouze nábor nových inspektorů a dalších zaměstnanců. Informace zástupci úřadu ONR poskytli během 60. výroční konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se konala ve Vídni.

adrienne-kelbie
Generální ředitelka úřadu ONR Adriènne Kelbie (zdroj: securitynewsdesk.com)

Podle strategické investiční dohody podepsané loni v říjnu se čínská společnost CGN dohodla s francouzskou firmou EDF na převzetí 33,5% podílů v projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C nacházející se v Somersetu. Součástí podepsané dohody pak byla i spolupráce na vývoji projektů dalších dvou jaderných elektráren v Británii – JE Sizewell v Suffolku a JE Bradwell v Essexu. Jaderné elektrárny Hinkley Point C mají být založeny na francouzské reaktorové technologii EPR, zatímco jaderná elektrárna Bradwell má obsahovat čínské reaktory designu Hualong One.

V rámci dohody společnost CGN rovněž souhlasila se založením společného podniku s firmou EDF Energy, která je dceřinou firmou společnosti EDF, jehož hlavním cílem bude získání regulačního schválení britské verze reaktorového designu Hualong One. Kromě toho čínské společnosti CGN a China National Nuclear Corporation (CNNC) v březnu letošního roku zřídily společný podnik Hualong International Nuclear Power Technology, který má za úkol propagaci designu Hualong One na exportních trzích.

Úřad ONR řídí společně s agenturou Environment Agency proces posuzování reaktorového designu s názvem Generic Design Assessment (GDA). Konečný kladný výsledek procesu GDA je potvrzením o splnění podmínek Design Acceptance Confirmation (DAC) úřadu ONR a Statement of Design Acceptability (SoDA) agentury Environment Agency. Před výsledkem samotného procesu GDA jsou vydány dočasná schválení iDAC a iSoDA.

Proces GDA je pro dodavatele jaderných technologií dobrovolný – proces je věcí spíše energetické politiky než práva – avšak vláda ho očekává pro všechny nové projekty jaderných elektráren.

Britská verze reaktoru European Pressurised Reactor (EPR) obdržela schválení DAC a SoDA v prosinci roku 2012. Společnost Hitachi s britskou verzí reaktorového designu Advanced Boiling Water Reactor, který chce v Británii nasadit prostřednictvím dceřiné firmy Horizon Nuclear Power, začala s procesem GDA v lednu roku 2014. Reaktorová technologie AP1000, kterou chtějí v Británii nasadit společnosti Toshiba a NuGeneration (NuGen), obdržela dočasné schválení iDAC a iSoDA v prosinci roku 2011, avšak Westinghouse proces GDA pozastavil do doby, dokud jeho mateřská firma – Toshiba – nekoupila podíl ve firmě NuGen. Proces pak byl restartován v lednu minulého roku.

Oba reaktorové designy (UK ABWR a AP1000) by měly proces GDA dokončit v příštím roce.

Kapacita

Na otázku, zda má úřad ONR kapacity na posuzování dalšího reaktorového designu, hlavní inspektor Richard Savage pro server World Nuclear News uvedl: „Určitě. Dokonce to již nějakou dobu plánujeme. Máme k dispozici vlastní predikce dalšího vývoje britského jaderného průmyslu, který se pro nás mění velmi rychle. V současné době máme zhruba 350 inspektorů, přičemž v plánu je nábor dalších, abychom vše zvládali. Očekáváme, že vláda nás v blízké době požádá o provedení procesu GDA na čínské reaktorové technologii a jsme na to připraveni.“

„V současné době vedeme dva procesy GDA, které budou v příštím roce dokončeny, takže načasování pro potenciální zahájení nového procesu GDA je pro nás velmi dobré. Máme k dispozici jak dostatečnou expertízu, tak i potřebné prostředky pro zahájení procesu na čínské reaktorové technologii,“ dodal.

Ředitelka úřadu ONR Adriènne Kelbie dodala: „Již nějakou dobu se objevují pochybnosti ohledně kapacit úřadu ONR a ráda bych je nyní všechny vyvrátila. Úřad ONR znovu přitahuje lidi, kteří chtěli odejít. Číselné prognózy náboru vypadají velmi dobře a myslím, že na úřad ONR se stále více hledí jako na dobré místo pro práci a jako na velmi profesionálního regulátora. Počet našich zaměstnanců je pro tuto chvíli adekvátní.“

„Jako většina jaderného průmyslu se musíme potýkat s velkým počtem zaměstnanců odcházejících do důchodu. Největší otázkou pro nás tak zůstává, jak adresujeme rozdíl ve schopnostech a zkušenostech. Nyní musíme vyřešit problémy jak zaučit naše nové inspektory, jak si je správně vychovat a jak je podpoříme ve vedení úřadu ONR po dalších 50 let. Jsem přesvědčena o tom, že úřad ONR bude stále přitahovat chytré lidi a se vzrůstající měrou se bude schopen adaptovat na budoucí potřeby. Technologie se mění a my se musíme měnit též. Máme tak velkou příležitost ovlivnit novou generaci jaderné energetiky ve Velké Británii,“ podotkla.

Adriènne Kelbie je v čele úřadu ONR od letošního ledna. V tomto měsíci se má setkat se správní radou úřadu, aby s ní projednala jakékoliv změny, které by bylo podle ní potřeba provést.

Mezinárodní proces

Na otázku, jestli vidí potenciál v mezinárodním procesu přijetí jaderného designu a ve standardizaci posuzování nových reaktorových designů, Kelbie a Savage zdůraznili, že úřad ONR plně spolupracuje s programem Multinational Design Evaluation Program (MDEP). Program MDEP založila agentura OECD Nuclear Energy Agency už před osmi lety.

Savage uvedl: „Přísnost a robustnost procesu GDA se nám osvědčila. Je pro nás velmi důležité si tyto aspekty zachovat. Pokud budou body procesu GDA aplikovány mezinárodně, bude to jen dobře. V současné době na toto téma probíhají rozsáhlé diskuze.“

„Se světem spolupracujeme prostřednictvím programu MDEP, v rámci něhož sdílíme s našimi zahraničními partnery informace ohledně našich posudků. Jedná se o ale obousměrnou spolupráci. V oblastech licencování a vydávání povolení jsou ale určité národní aspekty, které se musí posuzovat na úrovních jednotlivých států. Každopádně je ale mezinárodní spolupráce nanejvýš nutná,“ upozornil Savage.

Kelbie následně dodala: „Úřad ONR je pyšný na historii jaderné bezpečnosti, kterou ve Velké Británii máme a kterou stále rozvíjíme. Nechceme vytvářet mezinárodní jaderné politiky, ale obracejí se na nás – jakožto na velmi silného a nezávislého regulátora – úřady z dalších zemí pro expertízu a zkušenosti, které kdykoliv sdílíme.  Jak s těmito informacemi ostatní státy naloží, je ale už čistě na nich.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..