Belgie bude schopna naplnit své klimatické cíle se současným zachováním stability cen a spolehlivosti dodávek pouze v případě, pokud bude využívat kombinaci jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů, uvedla společnost  PwC Enterprise Advisory ve své energetické studii.

doel-06-0603-e1458342788162-1
Belgická JE Doel (zdroj: corporate.engie-electrabel.be)

Studie byla zadána a publikována státní organizací Forum Nucléaire. Studie zkoumá tři možné scénáře vývoje energetiky do roku 2050, přičemž u každého scénáře zkoumá kritéria jako spolehlivost dodávek, cenová konkurenceschopnost, cenová stabilita a plnění klimatických cílů. První scénář se zabývá situací, kdy budou všechny belgické jaderné elektrárny do roku 2025 odstaveny. V rámci druhého scénáře se zkoumá situace, kdy by zůstala kapacita belgické jaderné energetiky na 6 GWe, což odpovídá dnešní situaci, třetí scénář počítá s poloviční kapacitou belgické jaderné energetiky, tedy se 3 GWe.

Studie je založena především na oficiálních kvantitativních datech, včetně dat od belgického provozovatele přenosové sítě – společnosti Elie, Mezinárodní energetické agentury (IEA), institutu Energy Technology Research Institute (ETRI) a od belgického federálního plánovacího úřadu. Všechny tři scénáře počítají se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů na energetickém mixu země ze současných 15,7 % na 44,3 % v roce 2030 a 67,4 % v roce 2050, v souladu s plány belgické vlády.

Studie odhalila, že ve scénáři bez jaderné energetiky po roce 2025 nebudou moci být splněny klimatické cíle. I v případě masivního rozvoje obnovitelných zdrojů by odstavení belgické jaderné energetiky vedlo k výraznému zhoršení národní uhlíkové stopy do roku 2050. V tomto případě by se vláda musela rovněž uchýlit k importu elektřiny a k výstavbě dražších energetických zdrojů. Pouze scénář se zachováním 6 GWe jaderných kapacit se ukázal být v souladu s belgickými a evropskými plány na snížení emisí oxidu uhličitého.

Podle studie by bez jaderné energetiky nebyla Belgie schopna sama pokrýt svou poptávku po elektřině. Také ve scénáři s omezením jaderných kapacit na 3 GWe by Belgie potřebovala v roce 2050 pokrýt zhruba 16,5 % energetických poptávek výrobou v konvenčních elektrárnách nebo importem. Scénář se zachováním jaderných energetických kapacit na 6 GWe naznačuje, že v roce 2050 by měla belgická energetika dokonce lehký nadbytek produkce, kterou by mohla exportovat do sousedních zemí.

Dále bylo zjištěno, že zahrnutí jaderné energetiky i do budoucího energetického mixu pomůže udržet ceny elektřiny na konkurenceschopné úrovni, a to i přesto, že majoritní podíl v energetickém mixu budou tvořit obnovitelné zdroje, jejichž průměrná cena za vyrobenou MWh je stále vyšší než z jaderných zdrojů.

Výsledky studie demonstrují výhodnou kompatibilitu jaderných a obnovitelných zdrojů, uvedla Marielle Rogie, ředitelka organizace Forum Nucléaire.

Belgie v současné době provozuje sedm jaderných reaktorů – tři v jaderné elektrárně Tihange a čtyři v jaderné elektrárně Doel, které pokrývají zhruba polovinu belgických energetických potřeb. Podle belgického zákona ale budou všechny jaderné elektrárny do roku 2025 vyřazeny z provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Maximální využití větrných parků je bezpochyby vzhledem na podmínky zcela jasné. Lze je využít jak při pobřeží, tak i hornaté části země /SV/. Při pobřeží lze využít i slapových vlivů / 2m /, tak i mořských vln pro výrobu el. energie. Příklad je možný získat dle Španělska nebo Velké Britanie. Jaderná energetika v 50 % bude určitou jistotou pro vývoj budoucích technologií.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..