Podle zprávy Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) vydané dne 24. října letošního roku se dvě třetiny jaderných reaktorů ve výstavbě nachází v Asii. Díky tomuto trendu se asijské země stávají světovými lídry v oblasti jaderné výstavby a provozování jaderných elektráren.

20130121122111634
JE Chashma (zdroj: cnhxcc.com.cn)

„V našich snahách o rozšíření jaderné energetiky ve světě toho bude mnoho, z čeho se v Asii budeme moci poučit,“ uvedla Agneta Risingová, generální ředitelka asociace WNA.

V asijském vydání zprávy asociace WNA s názvem World Nuclear Performance Report se asociace zaměřila na vývoj zdejšího jaderného průmyslu. Výsledky této zprávy byly zveřejněny v průběhu akce Energy Insights, která se konala v Hongkongu v rámci Mezinárodního týdne energetiky (International Energy Week).

Agneta Risingová uvedla: „Třicet devět z celkových šedesáti stavěných jaderných reaktorů po celém světě se nachází v Asii. Navíc je zde v plánu výstavba stovek dalších jaderných bloků. Ke konci tohoto desetiletí předežene Čína v počtu jaderných bloků Francii a stane se tak zemí s druhým nejvyšším počtem provozovaných jaderných reaktorů na světě hned po Spojených státech amerických. Na konci dvacátých let se podle očekávání stane v této oblasti dokonce světovým lídrem.“

Za posledních 35 let se ve východní Asii daří držet dobu výstavby jaderných bloků velmi nízko. Průměrně zde uběhne od odlití prvního betonu po připojení bloku k síti pouze 55 měsíců. Doba výstavby bloků ve východní Asii je hluboce pod světovým průměrem, který v roce 2015 činil 73 měsíců. Výstavba jaderných bloků v jižní Asii – tedy v Indii a Pákistánu – je na druhou stranu o něco delší než světový průměr. Průměrná délka výstavby jaderného bloku se započítáním dat od roku 2000 zde dosahuje 85 měsíců, což je způsobeno především menší mezinárodní spoluprací.

„Nicméně,“ podotkla Agneta Risingová, „během posledních 35 let došlo k výraznému zlepšení doby výstavby v jižní Asii, a to díky postupně se zlepšující mezinárodní spolupráci. Například výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Chashma, který byl nedávno spuštěn v Pákistánu, zabrala pouhých 65 měsíců.“

Také v oblasti provozování bloků je na tom východní Asie výrazně lépe než jižní. Kapacitní faktor reaktoru ve východní Asii dosahuje běžně mezi 80-90 %. Silně podprůměrné provozní výsledky reaktorů v jižní Asii z 80. let minulého století jsou ale už také minulostí, provozování zdejších elektráren se od té doby výrazně zlepšilo a v současné době zde průměrný kapacitní faktor přesahuje 60-70 %, přičemž situace se stále zlepšuje.

Zpráva uvádí, že jedním z hlavních impulzů rozsáhlého vývoje jaderné energetiky v Asii je honba za čistším ovzduším.

Ringová nakonec dodala: „Znečištění ovzduší způsobené spalováním fosilních paliv nenávratně poškozuje zdraví stovek milionů lidí ve východní a jižní Asii. Jaderná energetika pracující v harmonii s dalšími nízkoemisními zdroji elektřiny tak nabízí vhodnou alternativu pro splnění rostoucích energetických potřeb bez poškození životního prostředí a zdraví obyvatelstva.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..