Nová argentinská vláda usiluje o odložení výstavby dvou nových jaderných bloků, které měly být postaveny ve spolupráci s Čínou. Finální kontrakty k těmto projektům měly být podepsány v prosinci letošního roku, avšak vláda nyní oznámila, že dokumenty budou podepsány pravděpodobně až v březnu příštího roku, a to v rámci návštěvy argentinského prezidenta Mauricia Macriho v Pekingu. Výstavba pátého argentinského jaderného bloku pak bude odložena nejméně do roku 2019, uvedl oficiální zdroj tiskové agentuře Pagina.

Kabinet bývalé prezidentky Cristiny Fernandez de Kirchner uzavřel s čínskou stranou dohody na výstavbu dvou jaderných bloků. Dohody o spolupráci pak s ředitelem čínského úřadu National Energy Administration Süem Sin-siungem (pinyin: Xu Xinxiong) podepsal bývalý argentinský prezident energetiky Julio de Vido.
V současné době jsou v Argentině provozovány tři těžkovodní tlakové reaktory (PHWR) – dva v jaderné elektrárně Atucha a jeden v jaderné elektrárně Embalse. V JE Atucha má podle dohod s Čínou vyrůst třetí blok, opět s reaktorem typu PHWR. Technické a komerční kontrakty byly k tomuto projektu podepsány v listopadu minulého roku. Finální verze rámcové dohody mezi argentinskou jadernou společností Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) a čínskou firmou China National Nuclear Corporation (CNNC) pak počítá ještě s výstavbou pátého argentinského jaderného bloku v zatím neurčené lokalitě.
V jaderné elektrárně Atucha má být vybudován blok s těžkovodním tlakovým reaktorem, který jako palivo využívá přírodní uran, přičemž Argentina chce naplno těžit z odbornosti nabyté při dokončení druhého bloku elektrárny se stejným typem reaktoru. V pátém argentinském bloku chce Čína nasadit vlastní reaktorovou technologii Hulaong One obsahující tlakovodní reaktor využívající jako palivo obohacený uran. Právě k tlakovodním reaktorům se Argentina rozhodla postupně přejít. Dohoda s čínskou stranou zahrnuje také čínské financování jak pro 760MWe blok s reaktorem PHWR v JE Atucha, tak pro tlakovodní reaktor o výkonu 1000 MWe.
Výstavba nových argentinských bloků měla původně začít už v tomto roce, avšak po změně vlády v roce 2015 současný argentinský ministr energetiky Juan Jose Aranguren a jeho náměstek Julian Gadano oznámili, že během letošního roku budou kontrakty znovu přezkoumány. Vláda nyní navrhuje, aby nejdříve začala výstavba bloku s reaktorem typu PHWR a až o dva roky později blok s tlakovodním reaktorem. Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Atucha tak má začít v druhé polovině příštího roku, zatímco pátý argentinský blok se začne realizovat nejdříve v roce 2019. „Společnost Nucleoeléctrica není ve stavu, kdy by si mohla dovolit výstavbu dvou jaderných bloků zároveň. Zažádali jsme tedy, aby byla mezi začátkem výstavby třetího bloku JE Atucha a druhého dohodnutého bloku časová mezera. Čína na summitu G-20 uvedla, že příjme zpoždění 18 měsíců, avšak argentinská vláda požaduje 24 měsíců,“ uvedl oficiální zdroj tiskové agentuře Pagina.
Vláda podotkla, že zpoždění pro pátý argentinský jaderný blok není požadováno pouze z důvodu stavu společnosti Nucleoeléctrica, ale rovněž k nalezení vhodné lokality pro výstavbu. Mezitím technická komise vedená organizací National Commission of Atomic Energy (CNEA) sestavuje krátký seznam doporučovaných lokalit pro novou elektrárnu.
Argentinská vláda se rovněž rozhodla reaktivovat závod na výrobu těžké vody nacházející se ve městě Neuquen. První těžkou vodu má závod vyrobit ještě v tomto měsíci. Zařízení ale zvládne vyprodukovat pouze 56 tun těžké vody, tudíž bude nemožné, aby se včas vyrobilo potřebných 500 tun, které budou potřeba pro zahájení provozu třetího bloku JE Atucha. Vláda tak nyní zvažuje rozšíření závodu o další produkční linku.
Zdroj: Nuclear Engineering International