Díky pečlivé přípravě provozovatelů, přísným konstrukčním a provozním postupům a koordinované reakci vlády a jaderného průmyslu nebyly jaderné elektrárny na jihovýchodě Spojených států amerických hurikánem Matthew poškozeny. Jednalo se o první velký hurikán, který zasáhl pobřeží Spojených států za posledních 11 let.

hurricane-matthew-tracked-460
Hurikán Matthew (zdroj: World Nuclear News)

Poté, co hurikán Matthew zanechal stovky mrtvých na Haiti a obrovské škody v Dominikánské republice, na Kubě a na Bahamách, se přehnal přes území Floridy, Georgie a Jižní Karolíny. Silný vítr, padající stromy, bouře a povodně způsobily výpadky elektřiny v pobřežních oblastech všech tří států.

Jak se hurikán přesouval ke Spojeným státům, byly na jaderných elektrárnách v oblastech, u kterých se předpokládalo, že budou zasaženy, provedeny komplexní přípravy. Dne 4. října byla na jaderné elektrárně St. Lucie společnosti Florida Power and Light (FPL) v reakci na blížící se hurikán vyhlášena „neobvyklá situace“, což je nejnižší krizový stupeň zavedený regulačním úřadem Nuclear Regulatory Commission (NRC). Zaměstnanci elektrárny tak začali s přípravami včetně odstranění a zabezpečení vybavení a dalších neupevněných předmětů, které by mohly být ovlivněny silným větrem a deštěm. Zároveň byla na elektrárně provedena kontrola všech důležitých systémů, havarijních prostředků a krizových zásob.

Podobná opatření byla zavedena také na JE Turkey Point společnosti FPL i na jaderných elektrárnách Brunswick a Shearon Harris společnosti Duke Energy, které se nacházejí v Severní Karolíně a na jaderné elektrárně HB Robinson v Jižní Karolíně. Připravit se na hurikán musel také americký závod na jaderné palivo společnosti Global Nuclear Fuel – nedaleko města Wilmington v Severní Karolíně.

Dne 6. října americký regulační úřad NRC provedl dodatečné inspekce na jaderných elektrárnách St Lucie, Turkey Point a Brunswic; zároveň pak aktivoval v rámci příprav na hurikán svá regionální havarijní centra v Atlantě ve státě Georgia.

Hurikán na mnoha místech zpřetrhal vedení a zaplavil transformátory, čímž zanechal napříč několika americkými státy asi 2 miliony lidí bez elektrické energie. Dočasná ztráta vnějšího napájení způsobila bezpečné odstavení JE Robinson. Také jaderná elektrárna Harris se musela potýkat se ztrátou vnějšího napájení, avšak tato elektrárna již byla odstavena kvůli probíhající výměně jaderného paliva v reaktoru. Krizové dieselgenerátory na obou elektrárnách bezproblémově fungovaly a vnější napájení bylo u obou objektů obnoveno během 24 hodin.

Podle amerického institutu Nuclear Energy Institute (NEI) všechny jaderné elektrárny dne 9. října zrušily pohotovostní stav, avšak nestability energetické soustavy způsobily, že jaderná elektrárna Brunswick musela vyrábět na sníženém výkonu. V současné době už elektrárna vyrábí na nominální výkonové úrovni.

„Všechny jaderné elektrárny zasažené hurikánem Matthew přečkaly špatné počasí bez problémů, neboť byly dobře připraveny jak na silný vítr, tak na intenzivní deště,“ prohlásil Joe Pollock, viceprezident pro jaderné operace institutu NEI. „Zařízení tak prokázala svoji schopnost přečkat hurikány a následně poskytovat elektřinu pro domácnosti a průmysl hned, jak jsou sítě dostatečně opraveny, aby zvládly přenést potřebný výkon,“ dodal.

Institut NEI poznamenal, že vedení a mluvčí organizací – včetně institutu NEI, regulačního úřadu NRC institutu Edison Electric Institute (EEI), institutu Institute of Nuclear Power Operations, rady Electric Subsector Coordinating Council, federálních havarijních a záchranných týmů a ministerstva Energetiky – zůstali v nepřetržitém kontaktu, aby se zajistilo, že všechny strany budou mít aktuální informace o statusech jaderných elektráren a o snahách na obnově energetické přenosové soustavy.

Je to již 11 let, co poslední velký hurikán – Wilma – zasáhl pobřeží Spojených států amerických. Bouře Sandy, která způsobila v říjnu roku 2012 obrovské škody na východním pobřeží USA, byla jednou z největších bouří, která kdy zasáhla východ země. Síla bouře ale tehdy oficiálně poklesla pod úroveň hurikánu ještě předtím, než zasáhla pevninu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..