Tým expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) došel k závěru, že jaderná elektrárna Pakš vylepšila svoji provozní bezpečnost na základě doporučení a návrhů předložených ve zprávě MAAE v roce 2014, avšak poznamenal, že je třeba se této práci dále věnovat. Dne 21. října tým Operational Safety Review Team (OSART) dokončil na čtyřblokové jaderné elektrárně v centrálním Maďarsku navazující pětidenní misi.

2013
JE Pakš (zdroj: MegaTechno)

Pětičlenný tým zahrnoval experty z Belgie, České republiky, Slovenska a z agentury MAAE. Vedoucí týmu a vyšší úředník pro jadernou bezpečnost z MAAE Fuming Jiang uvedl, že povzbudil zaměstnance elektrárny, „aby pokračovali ve své práci, která zajistí trvale udržitelné zlepšení“.

Mezi doporučeními a návrhy ze zprávy z roku 2014, jenž byly na jaderné elektrárně Pakš plně implementovány, jsou mimo jiné: zlepšení kontroly a skladování údržbového vybavení a materiálu; lepší identifikace a hlášení nedostatků systémů i komponent; a lepší správa chemikálií a dalších látek.

Mezi doporučení a návrhy, které vyžadují další práci, patří: vylepšení bezpečného vědomého chování personálu; zdokonalení v programu provozních zkušeností; a zlepšení v řízení dodavatelských firem.

Tým poskytl návrh své závěry vedení JE Pakš, které – společně s regulačním úřadem Hungarian Atomic Energy Authority – bude „mít možnost učinit věcné poznámky“, které budou přezkoumány agenturou MAAE. Výsledná zpráva bude maďarské vládě předložena do tří měsíců, uvedla agentura sídlící ve Vídni.

Mise týmu OSART je navržena jako přezkoumání programů a aktivit nezbytných pro provozní bezpečnost. Nejedná se o regulační inspekci, není to ani kontrola návrhu nebo náhrada za důkladné posouzení celkového stavu bezpečnosti elektrárny. Agentura MAAE uvádí na svých webových stránkách, že mise týmu OSART „jsou zaměřeny na zlepšení provozní bezpečnosti objektivním posouzením stavu pomocí bezpečnostních standardů a v případě potřeby jsou uváděny doporučení a návrhy na zlepšení“. Navazující mise jsou „standardními součástmi“ programu týmu OSART a jsou typicky prováděné do dvou let od úvodní mise.

Jaderná elektrárna Pakš v současné době obsahuje čtyři Ruskem dodané tlakovodní reaktory s designem VVER-440, které byly spuštěny mezi lety 1982 a 1987. Mezivládní dohoda podepsaná na počátku roku 2014 zařídí výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 ruskými podniky a jejich mezinárodními subdodavateli, stejně jako státní ruskou půjčku ve výši až 10 miliard eur na financování 80 % projektu.

Attila Aszódi, vládní komisař odpovědný za JE Pakš II, na konci letošního září uvedl, že „během několika dalších týdnů“ očekává vydání rozhodnutí Evropské komise na plán Maďarska ohledně postavení dalších dvou reaktorů v jaderné elektrárně Pakš. Evropská komise až do nedávna zkoumala další dvě záležitosti související s JE Pakš II – zadávání veřejných zakázek a zda se financování projektu počítá do státní podpory. Komisař Aszódi dne 21. října portálu World Nuclear News sdělil, že Maďarsko stále čeká na přijetí rozhodnutí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Čtyři reaktory VVER 440, které jsou v provozu na JE Paks, byly v osmdesátých letech sice dodány tehdejším Sovětským svazem, ale vyrobeny byly v plzeňské Škodovce.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..