Reaktor ve druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín bude spuštěn o víkendu, původně se počítalo, že znovu zahájí provoz již dnes. Důvodem zpoždění je oprava pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny. Tuto informaci sdělil ČTK tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Mimo provoz tak zůstávají oba temelínské bloky, elektřinu nedodává elektrárna do sítě téměř týden.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Závada na pojistném ventilu parovodu byla energetiky zjištěna při kontrole zařízení před opětovným spuštěním reaktoru, který se nachází ve druhém výrobním bloku JE Temelín. Je nutné opravit těsnění ventilu a blok se proto musí částečně dochladit. Mluvčí Sviták uvedl: „Časová náročnost se bude odvíjet od způsobu opravy. Optimistický scénář počítá s několika hodinami.“

Před spuštěním reaktoru se však druhý blok musí znovu nahřát, vlastní start reaktoru je tedy zatím očekávám o víkendu.

První blok Jaderné elektrárny Temelín prochází plánovanou odstávkou, která byla zahájena minulý pátek, a to kvůli výměně paliva. Mluvčí elektrárny popsal: „Probíhá demontáž reaktoru a připravuje se vyvezení paliva z aktivní zóny reaktoru.“ Skupina ČEZ, provozovatel elektrárny, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji.

Temelínská elektrárna zahájila výrobu elektřiny v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V loňském roce elektrárna vyrobila 14,23 TWh elektřiny, letos zatím 10,03 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..