To, že je Rusko připraveno nahradit tlakovou nádobu reaktoru, kterou v srpnu letošního roku pracovníci Rosatomu na prvním bloku Běloruské jaderné elektrárny upustili během instalačních prací, značí fakt, že výměna je spíše otázkou přijmutí veřejnosti než otázkou technického rázu, uvedl dne 27. září Sergej Kirienko, generální ředitel korporace Rosatom. Kirienko s novináři mluvil během 60. výroční konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se konala tento týden ve Vídni.

img_77822
Tlaková nádoba reaktor VVER-1200 pro OStroveckou JE ve výrobní hale podniku společnosti Atomenergomaš. (Zdroj: AEM-Group.ru)

Běloruské ministerstvo energetiky dne 11. srpna uvedlo, že chce reaktorovou nádobu vyměnit. Podle Kirienka to nebude mít žádný negativní dopad na plnění projektu Běloruské jaderné elektrárny, která se nachází v lokalitě Ostrovets.

„Plně chápeme pozici našich běloruských kolegů,“ uvedl Kirienko, přičemž dodal: „na rozhodnutí o výměně nádoby nehrály roli technické parametry, ale spíše přijetí veřejnosti.“ Běloruská veřejnost je podle Kirienka více skeptická vůči jaderné energetice, a to hlavně kvůli nehodě ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl, která se stala v roce 1986.

„Ve výměně nevidíme žádný problém a projekt tak může pokračovat,“ zdůraznil.

Odborníci z dceřiných firem korporace Rosatom – OKB Gidropress a Atomstroyexport – provedli na reaktorové nádobě inspekci a své výsledky poslali projektovému zákazníkovi – společnosti Belarusian Nuclear Power Plant Company, běloruskému jadernému regulačnímu úřadu Gosatomnadzor a odboru pro jadernou a radiační bezpečnost běloruského Ministerstva pro krizové události.

Kirienko potvrdil, že nádoba je naprosto v pořádku a bude moci být využita při dalších projektech. Dále pak dodal, že výměna tlakové nádoby reaktoru nebude pro zákazníka znamenat žádné dodatečné náklady kromě ceny za transport komponenty.

Mezinárodní dohoda mezi Běloruskem a Ruskem o spolupráci při výstavbě Běloruské jaderné elektrárny byla podepsána v březnu roku 2011.

Dokončení sestavení reaktorové nádoby VVER-1200 určené pro druhý blok elektrárny společnost AEM-Technology – další z dceřiných firem Rosatomu – oznámila v květnu letošního roku.

Dokončení sestavení vnitřního zařízení reaktoru prvního bloku společnost AEM-Technology oznámila v březnu letošního roku. Samotná reaktorová nádoba byla na lokalitu výstavby doručena v říjnu roku 2015.

První blok elektrárny má podle plánů do provozu vstoupit už v listopadu roku 2018, zatímco druhý blok má být zprovozněn v červenci roku 2020. Celkový instalovaný výkon elektrárny bude dosahovat 2 340 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..