Během poledne dne 16. září začal personál plánovaně snižovat výkon druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, ještě téhož dne přestal blok dodávat do sítě elektřinu. Odstávka tohoto bloku potrvá 180 dní, skončit by měla dne 15. března příštího roku. Tyto informace sdělil ČTK tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk. Celkové dodávky elektřiny z dukovanské elektrárny tak poklesnou na polovinu, neboť od začátku října budou odstaveny dva ze čtyř místních bloků.

04-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Mimo provoz je i třetí výrobní blok JE Dukovany, který je odstaven od 22. dubna. Skupina ČEZ plánuje ukončení odstávky tohoto bloku dne 1. října – namísto původně plánovaného 19. října. Práce byly dokončeny v mírném předstihu, energetici tento blok již připravují na etapu najíždění, uvedl mluvčí. Je však třeba provést ještě řada testů, aby byly odhaleny případné závady či netěsnosti před zprovozněním bloku.

Pro druhý blok, který byl odstaven dne 16. září, spojila skupina ČEZ do jednoho termínu jeho odstávky pro letošní i příští rok. Firma ČEZ bude v roce 2017 žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení pro provoz tohoto bloku. Mluvčí elektrárny doplnil, že úřadu musí být předložena dokumentace o deseti tisících stranách, jež prokazuje bezpečný a spolehlivý stav zařízení. Nynější licence pro druhý blok JE Dukovany – platná na deset let – měla původně skončit s letošním rokem, úřad ji však na žádost firmy prodloužil do 10. července roku 2017.

Během odstávky tak bude pracovníky ve druhém bloku prováděno mimořádně velké množství servisních činností a kontrol. Mluvčí Bezděk sdělil: „Vedle pravidelné výměny pětiny paliva proběhnou kontroly stavu tlakové nádoby reaktoru nebo tlakové a těsnostní zkoušky hermetického boxu bloku, prováděné při mimořádně vysokých hodnotách přetlaku.“

Celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2 040 MW. Za plného provozu elektrárna kryje 20 % české spotřeby elektrické energie. Od minulého roku ji ale brzdí odstávky, které vyvolaly opakované kontroly svarů. Odborníci je musejí dělat znovu, neboť v dokumentaci byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..