V Jaderné elektrárně Dukovany skončila dne 26. září po 157 dnech odstávka třetího výrobního bloku. Skupina ČEZ původně očekávala, že dodávky elektrické energie z tohoto bloku budou obnoveny 19. října, nicméně naplánované práce se podařilo dokončit rychleji, oznámil tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk. V elektrárně tak nyní dodávají elektřinu do distribuční sítě tři ze čtyř místních bloků, poslední blok je mimo provoz od 16. září.

dukovany-plant-460-cez
JE Dukovany (zdroj: ČEZ)

Třetí blok JE Dukovany byl odstaven od 22. dubna. První turbína v něm byla energetiky opět připojena dne 26. září v 18:37. V předchozích dnech prošel tento výrobní blok řadou kontrol a testů – kvůli ověření jeho bezpečnosti a spolehlivosti. Mluvčí Bezděk doplnil: „Všechny prováděné pevnostní, těsnostní i funkční zkoušky byly vyhovující a blok mohl být uveden do provozu.“ Plného výkonu by měl blok dosáhnout do čtvrtka.

Během odstávky byla v bloku číslo tři pracovníky vyměněna pětina paliva za čerstvé. Rovněž byly dokončeny kontroly svarů i investice potřebné pro další dlouhodobý provoz zařízení. Tento blok totiž patří mezi tři dukovanské bloky, u nichž bude skupina ČEZ žádat v příštím roce Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o povolení pro další provoz.

První blok JE Dukovany získal od úřadu nové povolení v letošním roce, licence pro druhý blok byla prodloužena na základě žádosti firmy do 10. července roku 2017. Desetiletá povolení posledních dvou bloků dukovanské elektrárny platí do konce příštího roku.

V dukovanském komplexu zůstává odstavený druhý blok, jehož výkon začal personál úmyslně snižovat 16. září. Jeho odstávka potrvá do 15. března. Společnost ČEZ pro tento blok spojila do jednoho termínu jak odstávku pro letošek, tak pro rok 2017. Pracovníky v něm kromě obměny části jaderného paliva čeká mimořádně velké množství servisních kontrol a činností.

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2 040 MW. Za plného provozu kryje 20 % české spotřeby elektřiny. V dokumentaci byly objeveny nekvalitní rentgenové snímky svarů, z tohoto důvodu začali odborníci v blocích provádět od loňského září jejich kontroly. Důsledkem neplánovaných odstávek poklesla v minulém roce výroba dukovanské elektrárny o 18 % na 12,6 TWh. Nižší výroba díky delším odstávkám trvá i v tomto roce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..