V Jaderné elektrárně Dukovany budou provedeny opravy korun chladicích věží. Jejich výška činí 125 metrů a v areálu elektrárny jich slouží celkem osm. Dělníci nyní pracují na věži číslo dvě. Další dvě věže budou opraveny v příštím roce. Tyto informace sdělil ČTK dne 2. září tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zásadnější obnova vrcholových částí mohutných železobetonových věží je prováděna přibližně každých deset let. Náklady na opravu jedné věže převyšují milion korun.

crop-342739-p201209100420601
JE Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Chladicí věže jsou součástí dukovanské elektrárny od zahájení jejího provozu v roce 1985. U paty měří v průměru 90 metrů a v horní části 60 metrů. Mluvčí k současným opravám uvedl: „Nejdřív se musí z celé koruny odstranit zvětralý beton, potom se nanáší nová vrstva betonu.“ Na závěr natřou dělníci ve vrcholové části věže červenobílé pruhy jako označení, které je vyžadováno pro denní letecký provoz. Bezděk doplnil: „Přestože je to tu bezletová zóna, nátěr na věži být musí.“ Součástí oprav je rovněž revize nočního osvětlení věže, tj. červených světel, a také hromosvodů.

Pracovníci z firmy, jež je specializovaná na výškové práce, se na chladicí věži číslo dvě pohybují od minulého měsíce. Cesta nahoru trvá 15 minut a umožňuje ji lávka zavěšená na dvou lanech. Starý beton je z koruny věže odstraňován vodními tryskami. Voda, stejně jako nová betonová směs, je do této výšky vytlačována v hadicích čerpadly. Dělníci nyní opravují vnější stranu věže. Vnitřní část věže přijde na řadu až ve druhé polovině měsíce, a to po odstavení reaktoru ve druhém výrobním bloku – kdy opravovanou věží přestane proudit pára.

Dále pokračují práce na dalším zlepšení fyzické ochrany areálu JE Dukovany. Tyto práce navazují na loňskou investici v hodnotě 60 milionů korun, díky které je vstup elektrárny lépe zabezpečen. V příjezdové vozovce přibyl kovový výsuvný práh, jenž zadrží i nákladní auta, ve vrátnici byly instalovány bezpečnější turnikety. Teď jsou práce soustředěny na modernizaci a rekonstrukci oplocení důležitých vnitřních objektů. V tomto případě se jedná o další investici v hodnotě desítek milionů korun.

Čtyři bloky v dukovanské jaderné elektrárně mají celkový instalovaný výkon 2 040 MW. Běžně pokrývají 20 % české spotřeby elektřiny. Od minulého roku je však výroba elektrárny brzděna delšími odstávkami, které byly vyvolány opakovanými kontrolami svarů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..