Třetí blok jaderné elektrárny Ikata nacházející se v japonské prefektuře Ehime obnovil komerční provoz, oznámila dne 7. září společnost Shikoku Electric Power Company. V komerčním provozu jsou v současné době pouze dva další japonské reaktory.

ikata-plant-460-shikoku
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Třetí blok JE Ikata byl nečinný od dubna 2011, kdy byl odstaven kvůli pravidelné kontrole. Nicméně Společnost Shikoku započala proces obnovení provozu na třetím bloku jaderné elektrárny Ikata dne 12. srpna letošního roku přičemž reaktor dosáhl kritičnosti den poté. Tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 846 MWe výrobu elektřiny obnovil 15. srpna, plného výkonu pak dosáhl dne 22. srpna.

Společnost Shikoku uvedla, že reaktor prošel dne 7. září v 16:00 h místního času kontrolou za plného výkonu ze strany úřadu Nuclear Regulation Authority a následně byl na něm oficiálně obnoven komerční provoz.

V prohlášení prezident společnosti Shikoku Hayato Saeki poděkoval každému v prefektuře Ehime a městu Ikata za jejich „úsilí, porozumění a spolupráci“ při znovuspuštění reaktoru. Dále dodal, že třetí blok JE Ikata se nyní stal hlavním zdrojem „stabilních a levných dodávek energie“ jejich společnosti. Saeki uvedl, že společnost bude usilovat o informování veřejnosti o pokračujícím bezpečném vedení elektrárny.

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata se stal již pátým blokem, který byl restartován v rámci nových regulačních standardů zavedených v reakci na nehodu japonské JE Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, kterou provozuje společnost Kyushu Electric Power Company. Během loňského října ho následoval i druhý blok téže elektrárny. Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok JE Takahama vlastněný společností Kansai Electric Power Company. O necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Nicméně dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení i třetího bloku jaderné elektrárny Takahama, elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Procesem restartu v současné době prochází dalších 20 japonských jaderných reaktorů. Prioritou je, aby byly nejdříve restartovány nejpotřebnější reaktory v prefekturách, které jsou jaderné energetice nejvíce nakloněny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..