Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) prodloužil povolení pro provoz druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany o půl roku. Toto povolení mělo původně skončit s tímto rokem, nově je jeho platnost prodloužena do 10. července 2017. Úřad vyhověl žádosti, jež podala společnost ČEZ. Ta ji odůvodnila posunem zahájení letošní odstávky tohoto bloku na září. Rozhodnutí SÚJB už společnost obdržela, sdělil dne 31. srpna ČTK mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

08-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Mluvčí Státního úřadu Radek Pokorník ČTK potvrdil, že rozhodnutí bylo úřadem vydáno. Dále poznamenal: „Ale ještě nenabylo právní moci.“

Dukovanská elektrárna má celkem čtyři výrobní bloky, jejichž desetileté licence postupně končí. Příští rok by měla skupina ČEZ požádat úřad rovněž o nové povolení pro provoz bloků číslo 3 a 4. Jejich stávající povolení platí do 31. prosince příštího roku. Mluvčí Bezděk řekl: „Tam počítáme s podáním žádostí v původně plánovaném termínu.“

První blok JE Dukovany získal nové povolení v letošním roce. Jeho platnost je od 1. dubna, jedná se o první povolení na dobu neurčitou. I u tohoto bloku skupina ČEZ nejprve požádala SÚJB o prodloužení původního povolení, a to kvůli zpoždění, které bylo způsobeno především v důsledku opakovaných kontrol svarů. V tomto případě získala odklad na tři měsíce.

Také změna termínu zahájení letošní odstávky druhého bloku JE Dukovany byla zapříčiněna hlavně rozšířenými kontrolami svarů v elektrárně. Výkon tohoto bloku bude energetiky snižován od 16. září, elektrický proud nebude do sítě dodávat do poloviny března. Během této odstávky bude provedena řada speciálních kontrol a zkoušek, jejichž výsledky budou odborníky zapracovány do dokumentace. Ta je pak podkladem k žádosti o další dlouhodobý provoz tohoto bloku.

Bloky Jaderné elektrárny Dukovany byly zprovozňovány mezi léty 1985-1987, jejich celkový instalovaný výkon je 2 040 MW. Za plného provozu kryje elektrárna zhruba 20 % spotřeby elektřiny v České republice. Od loňského roku její výrobu brzdí delší odstávky, které vyvolaly opakované kontroly svarů. Odborníci je musejí dělat, neboť v dokumentaci elektrárny byly zjištěny nekvalitní rentgenové snímky svarů.

V elektrárně je v současné době mimo provoz třetí výrobní blok, který stojí od 22. dubna. Podle plánu by měla jeho odstávka skončit dne 19. října. Mluvčí Bezděk dodal, že práce probíhají s předstihem a je možné, že budou dokončeny o něco dříve.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..