Přípravy na stavbu nového výrobního bloku v Jaderné elektrárně Dukovany mají zpoždění tři až čtyři roky, pokud by nový blok měl být hotový v roce 2035, kdy má skončit provoz současných dukovanských bloků. Tuto informaci sdělil Ján Štuller – jenž od července letošního roku drží post vládního zmocněnce pro jadernou energetiku – dne 30. srpna na setkání se starosty a zástupci firem v Dukovanech. Povolovací proces by mohl být urychlen úpravami legislativy. Nyní začínají jednání s možnými dodavateli technologie.

KRI6451b9_81838148
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller (zdroj: idnes.cz)

Štuller uvedl, že byli osloveni dodavatelé ze šesti zemí – z Francie, Ruska, USA, Japonska, Jižní Koreje a z Číny. Dále prohlásil: „Všem těm zemím byly rozeslány požadavky na informace, které mají pomoci jednak ministerstvu průmyslu a obchodu, týmu, který pracuje se mnou, a pak vládě rozhodnout o tom, jaký investiční model si zvolit.“

Odpovědi s informacemi očekávají Češi do konce října. Celkem se jedná o deset projektů firem; některé z nich jsou mezinárodní. Štuller konkrétně vysvětlil: „Například je tam společný projekt francouzsko-japonský.“ Na základě údajů od těchto firem by pak vláda měla zvažovat financování nového bloku. Dodal: „To nemusí být jenom český stát, ČEZ nebo česká firma, to může být spojení několika investorů dohromady, kteří si pak rozdělí riziko.“

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá s výstavbou nových bloků jak v JE Dukovany, tak v JE Temelín. Definitivní rozhodnutí o konkrétním projektu dosud nepadlo. Zmocněnec uvedl, že prioritou je starší dukovanská elektrárna. Dále řekl, že cena nového jaderného bloku s instalovaným výkonem kolem 1 000 MW se ve světě pohybuje mezi 3,5-7 miliardy euro. Dopad možné stavby až dvou bloků JE Dukovany na životní prostředí budou na žádost skupiny ČEZ zkoumat úřady.

Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky, které byly uvedeny do provozu mezi lety 1985-1987. Celkový instalovaný výkon elektrárny je 2 040 MW. Skupina ČEZ chce stávající bloky udržet v provozu alespoň do roku 2035. Aby v té době mohl v JE Dukovany začít fungovat blok nový, mělo by pro něho být kolem roku 2025 vydáno stavební povolení. To je podle Štullera nemožné, pokud nebudou provedeny některé úpravy legislativy. Uvedl: „Chceme zahájit diskusi na toto téma.“ Některé kroky lze prý dělat souběžně, u jiných by šlo odstranit částečnou duplicitu. Návrhy by měly být připraveny pracovní skupinou při Stálém výboru pro jadernou energetiku.

Odborníci už rovněž zkoumají, jak je na stavbu nového výrobního bloku připravena infrastruktura v České republice. Převoz mohutných dílů, které váží i stovky tun, jako jsou parogenerátory a reaktor, by byl asi uskutečňován po vodě a po silnicích. Z toho vyplývá potřeba provést do té doby přes sto opatření na těchto cestách.

Pro pokračování českého jaderného programu je dále důležité zajištění podmínek pro trvalé ukládání vyhořelého paliva z elektráren, sdělil Štuller. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro stavbu úložiště v zemi vytipovala sedm lokalit. Mimo to zvažuje i možnosti ukládání vyhořelého paliva v blízkosti JE Dukovany a JE Temelín. Finální oblast má SÚRAO vybrat také do roku 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..