Po šesti letech plánování a příprav je společnost Ontario Power Generation (OPG) podle vlastních slov připravena začít s rekonstrukcí jaderné elektrárny Darlington. Projekt, jehož náklady mají podle odhadů dosahovat až 9 miliard dolarů, začne příští měsíc.

OPG reactor mockup 460
Maketa reaktoru společnosti OPG, která se používá k ověření postupů i nářadí a ke školení personálu (zdroj: World Nuclear News)

Nedávno byla publikována nejnovější pololetní zpráva o činnosti firmy, ve které je podtržen pokrok během posledních šesti let na plánování a přípravách vedoucích k oficiálnímu začátku prací na rekonstrukci elektrárny. Dokončení přípravných prací bude oficiálně provedeno odpojením elektrárny od přenosové sítě provincie Ontario. Čtyřicetiměsíční projekt na rekonstrukci druhého bloku bude první ze série odstávek, během kterých budou rekonstruovány v následujících deseti letech všechny čtyři bloky elektrárny s reaktory typu CANDU.

Rekonstrukce bloku se bude skládat z celkem 500 dílčích projektů, které společnost OPG rozdělila do pěti projektových skupin: výměna potrubí a podavače, což zahrnuje také výměnu palivových kanálků, potrubí calandrie a podavače uvnitř každého reaktoru; práce na turbogenerátorech, která se bude sestávat z inspekce a oprav čtyř turbogenerátorových soustrojí, přičemž zároveň proběhne výměna analogových kontrolních systémů za nové modernější digitální; práce na parogenerátorech včetně mechanického očištění, otryskávání a inspekčních i údržbových prací; a ostatní menší projekty v jaderné i nejaderné části elektrárny, mezi které se řadí výměna nebo oprava komponent v elektrických systémech, v systémech na úpravu těžké vody, v systémech chlazení a opravy na potrubí a ventilech.

Všechen potřebný materiál již byl dopraven do areálu elektrárny a začal výcvik personálu. Nedávno byl také dokončen podrobný plán prací pro druhý blok, které mají začít v říjnu letošního roku. Během příprav bylo využito také makety reaktoru, na které se nejprve ověřily postupy a nářadí a nyní na ní budou probíhat školení personálu.

„Jsem potěšen oznámit, že vše je připraveno na největší kanadský program v oblasti udržení čisté energetiky,“ uvedl dne 1. září senior viceprezident společnosti OPG pro jaderné projekty Dietmar Reiner. Dále pak podotknul, že projekt rekonstrukce elektrárny vygeneruje 11,47 miliard dolarů v ekonomických benefitech pro provincii, a po jeho dokončení umožní prodloužit provoz elektrárny na dalších třicet let.

Jaderná elektrárna Darlington o výkonu 3 512 MWe pokrývá kolem 20 % energetických potřeb provincie Ontario. K zajištění spolehlivých nízkoemisních dodávek elektřiny během rekonstrukčních projektů na jaderné elektrárně Darlington bude společnost OPG usilovat u zdejšího regulačního úřadu o povolení k prodloužení provozu jaderné elektrárny Pickering až do roku 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..