Kanadská společnost L-3 MAPPS podepsala zakázku na aktualizaci modelu aktivní zóny reaktoru na plnorozsahovém simulátoru první části jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe), která se nachází v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning). Společnost původně dodala simulátor v rámci zakázky podepsané v roce 2007.

Hongyanhe I full-scope simulator - 460 (L3 MAPPS)
Simulátor od společnosti L3-MAPPS (zdroj: World Nuclear News)

Společnost L-3 MAPPS uvedla, že práce v rámci smlouvy s firmou Liaoning Hongyanhe Nuclear Power (LHNP) začnou okamžitě a podle plánu by měly být dokončeny na konci letošního roku.

Data simulátoru o palivovém cyklu budou aktualizována s využitím nejnovějších dat elektrárny s použitím programu Orchid Core Builder společnosti L-3, uvedla firma. Aktualizovaný model reaktoru Comet Plus bude podporovat osmnáctiměsíční palivový cyklus, aby odrážel vylepšený palivový cyklus používaný v elektrárně.

Výstavba první části jaderné elektrárny Chung-jen-che, která obsahuje čtyři tlakovodní reaktory designu CPR-1000, začala v srpnu roku 2009. První a druhý blok byly uvedeny do komerčního provozu v červnu roku 2013, respektive v květnu roku 2014; zatímco bloky číslo 3 a 4 vstoupily do komerčního provozu v srpnu 2015 a dubnu 2016.

Společnost L-3 MAPPS obdržela objednávku od japonské společnosti Mitsubishi Electric Corporation v srpnu 2007 na dodání plnorozsahového simulátoru pro první dva bloky JE Chung-jen-che. Simulátor byl dodán společností Mitsubishi jako součást většího souboru – rozšířeného projektu systémů s názvem Digital Control Systems (DCS) pro reaktory CPR-1000. Firma Mitsubishi poskytla pro simulátor emulační rozhraní bezpečnostních systémů DCS a společnost L-3 přeložila systém pro užití k simulacím nebezpečných situací na simulátoru. V rámci smlouvy z července roku 2009 společnost L-3 MAPPS také vyvíjela druhý pár simulátorů pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Chung-jen-che.

Viceprezident firmy L-3 MAPPS pro marketing a prodej Michael Chatlani uvedl: „Jsme potěšení, že máme další možnost podpořit naše kolegy na JE Chung-jen-che. Firma L-3 MAPPS je hrdá na to, že může nabízet pokročilé schopnosti své robustní technologie Orchid, která je využívaná k rozvoji a údržbě simulátoru první části JE Chung-jen-che. Zároveň se těšíme na budoucí možnosti spolupráce s firmou LHNP.“

Simulátory jsou důležitou součástí vybavení určeného pro výcvik operátorůbloku, a to jak na začátku jejich kariéry, tak i v jejím průběhu.

Stavba druhé části jaderné elektrárny Chung-jen-che – pátého a šestého bloku – byla schválena v minulém roce a stavební práce začaly v březnu, respektive červenci 2015. Tyto bloky – obsahující reaktory designu ACPR1000 o instalovaném výkonu 1 080 MWe navržené společností China General Nuclear – mají naplánované zahájení provozu v letech 2019 a 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..