Čtvrtek, 1 října
Shadow

Společnost Kyushu odmítla žádost na odstavení JE Sendai

Firma Kyushu Electric Power Company odmítla žádost guvernéra prefektury Kagošima, aby oba bloky jaderné elektrárny Sendai byly odstaveny pro další bezpečnostní posouzení. Společnost uvedla, že s provozem obou bloků JE Sendai bude pokračovat až do plánovaných pravidelných odstávek, které mají proběhnout ke konci letošního roku.

Sendai - 460 (JAIF)
JE Sendai (zdroj: World Nuclear News)

Satoshi Mitazono, nedávno zvolený guvernér japonské prefektury Kagošima, předal svoji žádost společnosti Kyushu dne 26. srpna.

Mitazono během své volební kampaně sliboval, že se zasadí o to, aby společnost Kyushu pozastavila provoz jaderné elektrárny Sendai do doby, než budou její bezpečnost a evakuační plány podrobeny novému průzkumu. Jako guvernér ale nemá žádnou právní moc provoz reaktorů pozastavit.

Během dnešního setkání na prefekturálním úřadu přednesl generální ředitel a prezident společnosti Kyushu Michiaki Uryu odpověď na guvernérovu žádost.

Uvedl, že oba bloky jaderné elektrárny Sendai zůstanou i nadále v provozu, a to až do plánovaných pravidelných odstávek, které mají podle plánů začít dne 6. října na prvním bloku a dne 16. prosince na bloku druhém.

Firma uvedla, že k obvyklým odstávkovým procedurám provede navíc na žádost guvernéra Mitazona dodatečné kontroly tlakových nádob reaktorů a bazénů na použité jaderné palivo.

Kromě toho společnost Kyushu uvedla, že bude s vládou spolupracovat na přezkumu evakuačních plánů JE Sendai a poskytne další vozidla, která by v případě havárie sloužila k evakuaci starších obyvatel. Navíc společnost přislíbila, že v případě nehody nebo přírodní katastrofy bude místnímu obyvatelstvu poskytovat více informací.

Nicméně společnost uvedla, že již nebude provádět další studie ohledně geologických zlomů v okolí elektrárny – jak žádal guvernér – neboť v této oblasti již byly provedeny velmi podrobné a rozsáhlé studie.

Všech 48 japonských jaderných reaktorů bylo postupně odstaveno po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která se stala v březnu roku 2011. Od nehody byl vytvořen nový regulační režim, v rámci něhož zdejší regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) v polovině roku 2013 přepracoval státní požadavky na bezpečný provoz jaderných elektráren. Od té doby provozovatelé jaderných reaktorů předkládali k regulačnímu úřadu žádosti o restart, avšak proces navrácení japonské jaderné energetiky postupuje velmi pomalu.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, přičemž v říjnu téhož roku ho následoval i druhý blok.

Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, o necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení také třetího bloku jaderné elektrárny Takahama a elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Dne 12. srpna letošního roku byl restartován třetí blok jaderné elektrárny Ikata, kterou provozuje v prefektuře Ehime společnost Shikoku Electric Power Company.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..