Firma Kyushu Electric Power Company odmítla žádost guvernéra prefektury Kagošima, aby oba bloky jaderné elektrárny Sendai byly odstaveny pro další bezpečnostní posouzení. Společnost uvedla, že s provozem obou bloků JE Sendai bude pokračovat až do plánovaných pravidelných odstávek, které mají proběhnout ke konci letošního roku.

Sendai - 460 (JAIF)
JE Sendai (zdroj: World Nuclear News)

Satoshi Mitazono, nedávno zvolený guvernér japonské prefektury Kagošima, předal svoji žádost společnosti Kyushu dne 26. srpna.

Mitazono během své volební kampaně sliboval, že se zasadí o to, aby společnost Kyushu pozastavila provoz jaderné elektrárny Sendai do doby, než budou její bezpečnost a evakuační plány podrobeny novému průzkumu. Jako guvernér ale nemá žádnou právní moc provoz reaktorů pozastavit.

Během dnešního setkání na prefekturálním úřadu přednesl generální ředitel a prezident společnosti Kyushu Michiaki Uryu odpověď na guvernérovu žádost.

Uvedl, že oba bloky jaderné elektrárny Sendai zůstanou i nadále v provozu, a to až do plánovaných pravidelných odstávek, které mají podle plánů začít dne 6. října na prvním bloku a dne 16. prosince na bloku druhém.

Firma uvedla, že k obvyklým odstávkovým procedurám provede navíc na žádost guvernéra Mitazona dodatečné kontroly tlakových nádob reaktorů a bazénů na použité jaderné palivo.

Kromě toho společnost Kyushu uvedla, že bude s vládou spolupracovat na přezkumu evakuačních plánů JE Sendai a poskytne další vozidla, která by v případě havárie sloužila k evakuaci starších obyvatel. Navíc společnost přislíbila, že v případě nehody nebo přírodní katastrofy bude místnímu obyvatelstvu poskytovat více informací.

Nicméně společnost uvedla, že již nebude provádět další studie ohledně geologických zlomů v okolí elektrárny – jak žádal guvernér – neboť v této oblasti již byly provedeny velmi podrobné a rozsáhlé studie.

Všech 48 japonských jaderných reaktorů bylo postupně odstaveno po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která se stala v březnu roku 2011. Od nehody byl vytvořen nový regulační režim, v rámci něhož zdejší regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) v polovině roku 2013 přepracoval státní požadavky na bezpečný provoz jaderných elektráren. Od té doby provozovatelé jaderných reaktorů předkládali k regulačnímu úřadu žádosti o restart, avšak proces navrácení japonské jaderné energetiky postupuje velmi pomalu.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, přičemž v říjnu téhož roku ho následoval i druhý blok.

Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, o necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení také třetího bloku jaderné elektrárny Takahama a elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Dne 12. srpna letošního roku byl restartován třetí blok jaderné elektrárny Ikata, kterou provozuje v prefektuře Ehime společnost Shikoku Electric Power Company.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..