Dne 21. září letošního roku se konala ceremonie k příležitosti spuštění plnorozsahového simulátoru prvního bloku belgické jaderné elektrárny Tihange. Simulátor dodala kanadská společnost L-3 MAPPS.

tihange-1-simulator-inauguration-460-l-3-mapps
Slavnostní ceremonie při spuštění simulátoru prvního bloku JE Tihange (zdroj: World Nuclear News)

Firma L-3 MAPPS získala kontrakt v prosinci roku 2013. Veřejnou soutěž na dodávku simulátoru tehdy vypsala firma Electrabel, která je dceřinou firmou francouzské společnosti Engie. V rámci kontraktu měl být dodán simulátor s kompletní replikou blokové dozorny prvního bloku JE Tihange, včetně všech nutných grafických simulačních nástrojů pro počítačový model elektrárny a stanoviště instruktorů.

Nový simulátor, který je umístěn v rozšířeném výcvikovém centru přímo v areálu elektrárny, byl prohlášen za provozuschopný v březnu letošního roku.

Oficiální inaugurační ceremonie byla uspořádaná dne 21. září. Mezi účastníky ceremonie bylo několik zástupců společností Electrabel i Engie a také delegace ze společnosti L3-MAPPS.

Viceprezident společnosti L3-MAPPS pro marketing a prodeje Michael Chatlani prohlásil, že projekt je „zářným příkladem řízení a provedení projektu velkého simulátoru, na kterém všechny zúčastněné strany tvrdě pracovaly“.

Simulátory jsou důležitou součástí výcviku operátorů jaderných zařízení, a to nejen na začátku jejich kariéry, ale i v jejím průběhu.

První blok belgické jaderné elektrárny Tihange obsahuje tlakovodní reaktor o výkonu 962 MWe. Blok byl do provozu uveden v roce 1975, přičemž ukončení jeho provozu se v současnosti plánuje na rok na 2025. V elektrárně se nacházejí ještě další dva větší bloky s tlakovodnímy reaktory, které byly do provozu uvedeny na počátku osmdesátých let. Také tyto bloky mají být v roce 2025 trvale odstaveny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..