Během ceremonie v lokalitě jaderné elektrárny Búšehr, která se nachází v jižní části Íránu, byly položeny základní kameny druhého a třetího bloku.

bushehr-2-and-3-stone-laying-460-aeoi
Položení základního kamene pro JE Búšehr II (zdroj: World Nuclear News)

Ceremonie, která byla vedena generálním ředitelem ruské státní jaderné korporace Rosatom Sergejem Kirienkem a prvním viceprezidentem Íránu Ishakem Jahangiriem, se účastnily delegace z Ruska i Íránu. Na ceremonii se tak dostavili také prezident organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) Ali Akbar Salehi nebo ředitel společnosti Atomstrojexport Valery Limarenko.

Kontrakt na výstavbu druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Búšehr na klíč byl podepsán v listopadu roku 2014 mezi dceřinou společností korporace Rosatom – společností ASE – a firmou Nuclear Power Production and Development Company of Iran. Společnost ASE uvedla, že v lokalitě budou postaveny dva bloky VVER-1000 s technologickými prvky reaktorů generace III+ s celkovým výkonem 2 100 MWe. První blok elektrárny, který byl postaven rovněž Rosatomem, byl k síti připojen dne 3. září roku 2011. Stal se tak prvním zprovozněným jaderným reaktorem na Středním východě.

Během ceremonie konané dne 10. září letošního roku podepsaly obě strany protokol o zahájení výstavby druhého a třetího bloku elektrárny, které jsou označovány jako JE Búšehr II. Na tiskové konferenci ředitel Rosatomu Kirienko poznamenal, že bloky budou postaveny podle designu bloků jaderné elektrárny Kudankulam v Indii.

Podle tiskové agentury Tass ředitel společnosti Atomstrojexport Limarenko prohlásil, že Rosatom má zájem o široké využití íránských materiálů a pozve tak íránské společnosti k tendru na jednotlivé stavební a technologické úkony při výstavbě elektrárny. „Na stavbě uvítáme odborníky z Íránu i dalších zemí,“ řekl.

Již dříve korporace Rosatom uvedla, že projektové náklady na výstavbu dvou bloků JE Búšehr II se očekávají ve výši kolem 10 miliard dolarů. Fyzikální spouštění nových bloků má být podle současných plánů zahájeno v říjnu roku 2024, respektive v dubnu roku 2026. Předběžné převzetí nových bloků íránským zákazníkem má proběhnout v srpnu roku 2025 u druhého bloku, a v únoru roku 2027 u třetího bloku elektrárny.

Podle tiskového prohlášení vydaného Rosatomem Kirienko na ceremonii prohlásil, že úspěšná výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Búšehr Ruskem demonstruje, „že Rusko vždy plní své povinnosti vůči zahraničním partnerům, bez ohledu na globální politické změny“. Dále pak dodal: „Jaderná elektrárna Búšehr II aktivně přispěje k rusko-íránské spolupráci a současně bude znamenat velký krok v posilování pozice korporace Rosatom na globálním trhu s jadernými technologiemi a v makro-regionálním kontextu na Středním východě.“

Podle íránské televizní stanice Press TV prezident organizace AEOI Salehi účastníkům ceremonie řekl: „Otevíráme novou stránku kapitoly našich mírových průmyslových jaderných aktivit.“

Výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny Búšehr pomůže Íránu pokrýt jeho energetické potřeby a zároveň pomůže zdejší ekonomice, neboť díky elektrárně nebude potřeba ročně spálit 22 milionů barelů ropy, čímž se zároveň zabrání vypuštění 14 milionů tun znečišťujících látek do ovzduší.

Viceprezident Íránu Jahangiri uvedl, že řádné pokrytí energetických potřeb je zásadní pro další ekonomický rozvoj země, přičemž podle něj země bude v následujících letech potřebovat každý rok navýšit své energetické kapacity o 5 000 MWe.

V lednu letošního roku Írán a pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN – Čína, Francie, Velká Británie USA a Rusko – společně s Německem zahájily implementaci jaderné dohody, která byla podepsána v červenci loňského roku. Podle této dohody Írán souhlasil s omezením svého jaderného programu výměnou za ukončení sankcí vůči této islámské zemi.

Jahangiri uvedl, že právo Íránu stavět jaderné elektrárny je založeno na mírové aplikaci jaderné energie, jak je to uvedeno v akčním plánu Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) ustanoveném v minulém roce.

Prezident organizace AEOI Salehi podle tiskové agentury Islamic Republic News Agency na ceremonii prohlásil, že výstavba nových bloků zabere mezi 108 až 126 měsíci.

Salehi následně dodal: „V roce 2014 podepsal Írán s Ruskem v Moskvě celkem tři dokumenty – kontrakt, protokol a memorandum o porozumění – na výstavbu nových bloků, která má vydláždit cestu pro další fázi strategické spolupráce mezi těmito státy v mírovém využívání jaderné energie.“

První konkrétní kroky v projektu ale byly učiněny až poté, co šest světových velmocí podepsalo v červenci loňského roku s Teheránem dohodu o jeho jaderném programu.

Společně s elektrárnou budou vybudována také nová odsolovací zařízení, která mají vyrobit až 200 000 kubických metrů pitné vody denně. Díky tomu se sníží náklady na dodávky pitné vody pro města nacházející se na jihu Íránu, podotkl Salehi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..