Parogenerátory v jaderných elektrárnách Fessenheim a Bugey jsou zatím jedinými objekty, kterými se aktuálně francouzský regulační úřad Nuclear Safety Authority (francouzsky Autorité de Sûreté Nucléaire – ASN) zabývá. Nedávno regulátor zveřejnil seznam všech zjištěných nesrovnalostí ve výrobní dokumentaci.

creusot_forge_areva_460x345
Továrna Le Creusot (zdroj: World Nuclear News)

Po otázkách týkajících se kontroly kvality a obsahu uhlíku v oceli tlakové nádoby reaktoru EPR, jenž se staví ve francouzské JE Flamanville, byla společnost Areva požádána regulátorem o to, aby zkontrolovala svoji dokumentaci pro zhruba 400 velkých ocelových komponent vyrobených v továrně Creusot Forge od roku 1965.

Úřad ASN nyní vydal seznam 87 nesrovnalostí týkajících se komponent, které se v současné době používají ve francouzských jaderných elektrárnách. Úřad již dříve charakterizoval tyto problémy jako „nekonzistentnost, modifikace nebo rozpory ve výrobních souborech, které se týkají výrobních parametrů a výsledků testů.“ Regulátor identifikoval 23 problémů, jenž „mohou mít v podstatě nejvýznamnější vliv na bezpečnost“, nicméně u 21 z nich „došel k závěru, že identifikované odchylky neohrozí bezpečnost uvedených zařízení“.

Zbývající otázky se týkají obsahu uhlíku v materiálu parogenerátorů instalovaných v posledních letech do druhého bloku JE Fessenheim a do čtvrtého bloku JE Bugey jako součást přípravy společnosti EDF na třicetiletou periodickou revizi bezpečnosti a na další dlouhodobý provoz. Tyto díly byly vyrobeny společností Japan Casting a korporací Forging Corporation, která působí jako subdodavatel pro společnost Areva, uvedl mluvčí podniku EDF.

V červenci letošního roku úřad ASN pozastavil osvědčení o provozuschopnosti jednoho ze tří parogenerátorů na druhém bloku jaderné elektrárny Fessenheim z důvodu anomálie v oceli jeho spodního krytu. Společnost Areva uvedla, že vnitřní záznam produkce této části odhalil „odchylky od výrobních standardů jaderného tlakového zařízení.“ Úřad ASN oznámil, že výroba komponenty „nebyla provedena v souladu s technickou dokumentací,“ která byla firmou Areva dodána.

Nyní ASN zvažuje, jaké opatření případně provede s parogenerátorem na čtvrtém bloku JE Bugey. Tento blok je nyní odstaven z důvodu údržby, přičemž regulační úřad ASN uvedl, že své stanovisko vydá ještě před jeho znovuspuštěním.

Společnosti EDF a Areva v současné době provádějí testy, které zahrnují měření obsahu uhlíku v oceli na různých místech s úmyslem dokázat úřadu ASN, že parogenerátory jsou skutečně vhodné pro další provoz.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..