Odstávka třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla podle plánů společnosti ČEZ skončit v noci na 2. října. Původní ohlášené datum skončení odstávky bylo 19. října. Tento blok je odstaven od 22. dubna. Mimo výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici provádějí zbytek rozpracovaných investic, a také kontrolu svarů, které byla v elektrárně zahájena v loňském roce. Práce se podařilo dokončit rychleji, než se původně očekávalo, sdělil dne 7. září ČTK tisková mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

01-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Ostatní tři výrobní bloky dukovanské elektrárny jsou v provozu. Tento stav bude trvat do 17. září, kdy bude plánovaně odstaven druhý blok. Tento blok by měl začít dodávat elektřinu do distribuční sítě v polovině března roku 2017.

U třetího bloku JE Dukovany, který je nyní odstaven, budou hlavní práce dokončeny rovněž v příštím týdnu, poznamenal mluvčí Bezděk. Následně bude odborníky v tomto bloku ještě prováděna řada testů a zkoušek, a to i při postupném nabíhání reaktoru. Bezděk dodal: „Jejich cílem je odhalit případné netěsnosti nebo závady, které nelze zjistit dříve než při zprovozňování bloku.“

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 040 MW. Za plného provozu kryje 20 % české spotřeby elektrické energie. Od loňského roku je však brzděna delšími odstávkami, které vyvolaly opakované kontroly svarů. V dokumentaci elektrárny byly založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky, proto kontroly odborníci provádějí znovu.

Odstávka druhého bloku potrvá delší dobu i proto, neboť skupina ČEZ bude žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení pro provoz tohoto bloku. Z tohoto důvodu budou prováděny další zkoušky bloku. Nynější desetiletá licence pro druhý blok JE Dukovany měla původně vypršet v letošním roce, ale SÚJB ji na žádost firmy prodloužil, a to do 10. července 2017.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..