Po překonání vlastního rekordu s 487 dny nepřetržitého provozu byl sedmý blok jaderné elektrárny Bruce odstaven pro plánovanou odstávku, během které budou provedeny také akce na přípravu loku k modernizaci a prodloužení provozu.

bruce-b-aerial-460-bruce-power
JE Bruce (zdroj: World Nuclear News)

Během odstávky se do bloku s reaktorem Candu o výkonu 822 MWe investuje několik milionů dolarů. Sedmý blok elektrárny je jedním ze šesti bloků jaderné elektrárny Bruce, které mají podstoupit modernizaci v rámci programu začínajícího v roce 2020. První dva bloky JE Bruce již modernizaci podstoupily.

Investice do prodloužení životnosti jaderné elektrárny Bruce jsou financovány v rámci dlouhodobé dohody se společností Independent Electricity System Operator k zajištění 6 300 MWe výrobních kapacit firmou Bruce Power pomocí několikaletého investičního programu. Dohoda vstoupila v platnost v lednu tohoto roku.

Renovace bloků s reaktory Candu prodlouží jejich životnost o 30-35 let. Firma Bruce Power odhaduje, že modernizace šesti bloků bude stát kolem 6 miliard dolarů, přičemž dalších 3,8 miliardy dolarů bude do elektrárny v rámci dlouhodobého investičního programu investováno v letech 2016 až 2053, z čehož zhruba 1,75 miliardy dolarů bude společnost do elektrárny investovat v letech 2016 až 2020.

Během odstávky bude ze sedmého bloku JE Bruce také výjmut kobalt-60, který se následně pošle na zpracování do společnosti Nordion. Většina světového produkce kobaltu-60 je tvořena ozářením kobaltu-59 v reaktorech Candu. Tento proces trvá až tři roky. Firma Bruce Power je jedním z největších světových dodavatelů tohoto izotopu, který je používán ke sterilizaci asi 40 % světových lékařských pomůcek na jedno použití, včetně rukavic, masek a stentů.

Podle firmy Bruce Power je elektrárna i nadále jedním z nejlevnějších zdrojů energie v Ontariu, který dodává elektrickou energii za výrazně nižší cenu než je průměrná cena elektřiny pro domácnosti. Odhadované výkupní ceny každého zdroje energie za megawatthodinu za první pololetí roku 2016 byly: sluneční energie za 322 dolarů; zemní plyn za 162 dolarů; větrná energie za 92,7 dolarů; jaderná energie z JE Bruce za 50,2 dolarů; a vodní energie za 36,5 dolarů, což vede k odhadované průměrné ceně za elektřinu pro domácnosti 83,6 dolarů za megawatthodinu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..