Společnost Magnox Ltd oznámila úspěšné dokončení dekontaminace bazénů na použité palivové elementy v odstavené jaderné elektrárně Bradwell nacházející se v anglickém hrabství Essex.

bradwell-cleanup-460
Dekontaminace bazénů v JE Bradwell (zdroj: World Nuclear News)

Dekontaminační práce trvaly celkem čtyři roky. Během nich bylo vyčištěno a dekontaminováno více než 10 000 metrů čtverečních zdí, podlah a stropů komplexu palivových bazénů.

Projektový manažer Trevor Frost uvedl: „Jedná se o obrovský úspěch na cestě k likvidaci odstavené elektrárny. Během prací na projektu bylo odstraněno více než 2,5 kilometru potrubí a dalších 120 tun kovového odpadu, který byl následně řádně zlikvidován.“

V průběhu provozu elektrárny sloužily bazény k dočasnému uložení a ochlazení použitého jaderného paliva, které bylo následně posláno do závodu v lokalitě Sellafield na přepracování. Bazény byly po odstranění veškerého zbývajícího jaderného paliva vypuštěny v roce 2012. Práce nyní pokračují na odstranění dalšího vybavení elektrárny a na dekontaminaci dalších budov.

Budovy, ve kterých se bazény nacházely, a další vedlejší konstrukce budou nyní zdemolovány a nad reaktorovou budovou se vytvoří vodotěsný kryt, který bude udržovat pasivní bezpečnost lokality během fáze péče a údržby. Během této fáze zbývající radioaktivita v elektrárně přirozeně poklesne, což umožní jednodušší a levnější likvidaci a konečné vyčištění lokality.

Dva bloky jaderné elektrárny Bradwell o výkonu 125 MWe byly v provozu mezi lety 1962 a 2002. Během svého čtyřicetiletého provozu elektrárna vyrobila téměř 60 TWh elektřiny. Na elektrárně nyní probíhá zrychlený program likvidace, přičemž dokončena je již více než polovina prací, které je nutné provést před zahájením fáze péče a údržby. Podle plánů se bude jednat o první jadernou elektrárnu ve Velké Británii, která do této fáze vstoupí.

Jaderné palivo z reaktorů bylo vyvezeno na konci roku 2005, přičemž následně bylo všechno palivo z elektrárny postupně odvezeno do závodu v Sellafieldu. Strojovna elektrárny byla zdemolována v roce 2011. Na počátku tohoto roku se jaderná elektrárna Bradwell stala první elektrárnou s reaktory typu Magnox, na které byly vyprázdněny a dekontaminovány všechny podzemní sklady jaderného odpadu.

Společnost Magnox Ltd je vlastněna a řízena jménem britského regulačního úřadu Nuclear Decommissioning Authority firmou Cavendish Fluor Partnership.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Zajímavé budou údaje o nákladech na dekontaminaci jednotlivých zařízení pro výslednou kalkulaci komplexních dat o režimu dožité JE.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..