Druhý pár náhradních parogenerátorů byl dodán do argentinské jaderné elektrárny Embalse. Komponenty budou vyměněny v rámci projektu na prodloužení provozní doby tlakových těžkovodních reaktorů typu Candu až o 30 let.

Embalse SG arrival - 460 (Nucleoelectrica)
Ceremonie s novým parogenerátorem v JE Embalse (zdroj: World Nuclear News)

Slavnostní ceremonie k příležitosti doručení těchto nových komponent do JE Embalse ve městě Córdoba proběhla dne 1. září, oznámil následující den provozovatel elektrárny – společnost Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA).

Zúčastnili se jí mimo jiné i provinční ministr energetiky a změn klimatu – Javier Britch; starosta města Embalse – Federico Alesandri; prezident společnosti NASA – Rubén Omar Semmoloni; a manažer obchodního rozvoje firmy IMPSA – Thomas Roby.

První dva parogenerátory do elektrárny dorazily dne 11. srpna.

Čtyři komponenty – každá 13 metrů dlouhá s váhou přibližně 130 tun –  byly vyrobeny výrobcem zařízení do elektráren, firmou IMPSA, v její továrně v lokalitě Mendoza. Na přepravu parogenerátorů po dvou do jaderné elektrárny Embalse byly použity speciální nákladní automobily.  Každá cesta trvala přibližně 4 dny.

Parogenerátory budou nyní uskladněny v účelových skladovacích prostorách v JE Embalse, dokud nebudou nainstalovány do elektrárny.

Jaderná elektrárna Embalse byla odstavena dne 31. prosince 2015, když dokončila svůj první provozní cyklus trvající více než třicet let. Tlakový těžkovodní reaktor CANDU o instalovaném výkonu 648 MWe byl postaven společností Atomic Energy of Canada Ltd v raných osmdesátých letech jako druhá jaderná elektrárna v Argentině. Blok byl do sítě připojen v roce 1983. Nyní podstoupí odstávku pro údržbu a renovaci, která bude zahrnovat výměnu základních součástí reaktoru, aby bylo elektrárně umožněno pokračovat v provozu dalších 30 let.

Projekt modernizace nejen prodlouží provozní životnost reaktoru v JE Embalse, ale také zvýší jeho výrobní kapacitu na 683 MWe.

Ve svém projevu na slavnostní ceremonii Semmoloni uvedl: „Tento projekt nám umožňuje rozvíjet naše vlastní schopnosti, nahradí dovoz elektřiny a dokáže, že je nemožné provést rozvoj naší země bez školení specializovaných lidských zdrojů a posílení domácího průmyslu k překlenutí technologické mezery ve srovnání s vyspělými zeměmi.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..