Na druhém bloku jaderné elektrárny VC Summer byla dne 30. srpna dovnitř kontejnmentové budovy instalována tlaková nádoba reaktoru. Jedná se o první instalaci reaktorové nádoby v USA za posledních 30 let.

Summer 2 RPV 460
Instalace tlakové nádoby reaktoru druhého bloku JE VC Summer (zdroj: World Nuclear News)

Reaktorová nádoba o výšce 10 metrů a hmotnosti 278 tun bude srdcem bloku AP1000, který se staví v jaderné elektrárně VC Summer umístěné ve státě Jižní Karolína. Nádoba byla z přístavu v Charlestonu transportována na speciálním železničním vagonu až do lokality elektrárny. Na své místo pak byla vyzdvižena jedním z největší jeřábů na světě.  V reaktorové nádobě je umístěna aktivní zóna a další vnitřní zařízení, ve kterém jsou za provozu umístěny palivové soubory. Kromě toho vnitřní zařízení rozvádí chladicí vodu uvnitř reaktoru a poskytuje vedení pro regulační tyče.

Jeff Benjamin, senior viceprezident společnosti Westinghouse pro nové elektrárny a další velké projekty, uvedl, že instalace tlakové nádoby reaktoru je bod zlomu ve stavební fázi projektu elektrárny. „S reaktorovou nádobou na svém místě se nyní přesune pozornost na instalaci parogenerátorů, která by měla proběhnout ještě v tomto roce a následně elektrárna začne ožívat s počátečným uváděním různých systémů v následujícím roce,“ uvedl.

V jaderné elektrárně VC Summer se staví celkem dva nové bloky typu AP1000. Jejich výstavbu si objednala společnost South Carolina Electricity and Gas, která je dceřinou firmou korporace Scana Corporation. Spoluvlastníkem elektrárny bude také firma Santee Cooper. Hlavním dodavatelem pro projekt je společnost Westinghouse, vedoucím výstavby je pak společnost Fluor. Výstavba obou bloků začala v roce 2013, přičemž začátek provozu druhého bloku elektrárny se očekává v roce 2019, třetí blok má být spuštěn o rok později. Kromě dvou bloků ve výstavbě v lokalitě jaderné elektrárny VC Summer již pracuje jeden blok s tlakovodním reaktorem.

Generální ředitel a předseda korporace Scana Corporation Kevin Marsh k instalaci reaktorové nádoby do druhého bloku uvedl, že se jedná o velmi významný milník na cestě ke zprovoznění obou nových bloků.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..