Instalace systému havarijního chlazení aktivní zóny (emergency core cooling system – ECCS) na čtvrtém bloku ruské jaderné elektrárny Rostov je téměř dokončena, uvedl dne 5. září provozovatel elektrárny. Třetí akumulační nádrž systému ECCS je již namontována a čtvrtá akumulační nádrž bude na místo montáže dodána v brzké době. Dvě akumulační nádrže byly nainstalovány v minulém roce. Zároveň probíhají v reaktorové budově tlakové testy, byl upraven zavážecí stroj a rovněž byla dokončena zkouška motorem řízených ventilů a ostatních mechanismů. Také byla nainstalována turbína. Testy reaktoru v neutěsněném stavu jsou plánovány na konec tohoto roku a spuštění bloku se očekává v roce 2017.

6rt51h3d5f4ghjdfgdfgppoiosd6asdf655werwerr
JE Rostov (zdroj: www.rosenergoatom.ru)

Mezitím byl třetí blok JE Rostov dne 6. září plánovaně odstaven kvůli pravidelné údržbě. Práce potrvají 45 dní a budou zahrnovat generální kontrolu reaktoru s kompletním vyvezením palivových kazet z aktivní zóny reaktoru, kontrolu a údržbu nezbytného vybavení reaktoru a bezpečnostních systémů, kontrolu vysokotlakého dílu parní turbíny při které bude vyjmut celý rotor a údržbu dalšího nezbytného vybavení pro provoz.

První kritičnosti dosáhl třetí blok jaderné elektrárny Rostov s reaktorem designu VVER-1000 v listopadu roku 2014, první elektřinu vyrobil v prosinci téhož roku. Do komerčního provozu byl tento blok uveden v září 2015. Od prosince roku 2015 blok pracuje s navýšeným tepelný výkonem na 104 %.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..