Společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23) vyhrála kontrakt na instalaci zařízení jaderných ostrovů třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang). Jedná se o demonstrační bloky verze reaktorů Hualong One od společnosti China General Nuclear (CGN).

fangchenggang-3-4-nuclear-island-contract-460-cnecc
Podpis kontraktu (zdroj: World Nuclear News)

Dne 12. září letošního roku byla k příležitosti podpisu kontraktu mezi společností CNI23, která je dceřinou firmou společnosti China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC), a firmou China Nuclear Power Engineering Company, která je dceřinou firmou korporace CGN, uspořádána ceremonie.

Společnost CNECC prohlásila, že její dcera CNI23 již provedla velké množství výzkumů v oblasti pokročilých technologií a řízení projektů, aby mohla zajistit vysokou kvalitu prováděných prací na třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang.

JE Fang-čcheng-kang se nachází nedaleko městečka Chung-ša  (pinyin: Hongsha) v autonomní provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi) na západě Číny – asi 45 kilometrů od hranice s Vietnamem. Celkem má být v lokalitě vybudováno šest jaderných bloků s velkými tlakovodnímy reaktory. První dva bloky elektrárny obsahují reaktory CPR-1000, bloky číslo tři a čtyři budou obsahovat reaktory Hualong One a v poslední dvojici bloků budou nasazeny reaktory AP1000 od americké společnosti Westinghouse.

Výstavba prvních dvou bloků jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang začala v červenci, respektive v prosinci roku 2010. První blok byl k síti připojen v říjnu minulého roku a do komerčního provozu vstoupil dne 1. ledna letošního roku. Druhý blok elektrárny byl k síti připojen letos v červenci, přičemž do komerčního provozu má podle plánů vstoupit na konci tohoto roku.

První beton základové desky jaderného ostrova třetího bloku jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang byl odlit 24. prosince minulého roku. Výstavba čtvrtého bloku má být podle plánů zahájena na konci letošního roku. Očekává se, že tyto bloky do komerčního provozu vstoupí v letech 2019 a 2020.

Elektrárna je z 39 % vlastněna investiční skupinou Guangxi Investment Group, majoritní podíl o velikosti 61 % v elektrárně drží společnost CGN.

V roce 2012 centrální plánovači v Pekingu nařídili společnostem China National Nuclear Corporation (CNNC) a CGN racionalizovat své reaktorové programy. Tento záměr ve své podstatě znamenal, že reaktorové designy ACP1000 od společnosti CNNC a ACPR1000 od společnosti CGN byly spojeny do jednoho standardizovaného reaktorového designu pojmenovaného Hualong One.

Demonstrační bloky své verze reaktorů Hualong One staví také společnost CNNC, a to v jaderné elektrárně Fu-čching  (pinyin: Fuqing) v prefektuře Fu-ťien  (pinyin: Fujian). Oba nové bloky (tj. pátý a šestý blok elektrárny) by měly být zprovozněny do roku 2020.

V březnu letošního roku byla založena společnost Hualong International Nuclear Power Technology. Hlavním cílem této firmy, která je společným podnikem společnosti CGN a CNNC, je propagace reaktorového designu Hualong One na zahraničních trzích.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..