Rámcová dohoda o základních bodech smlouvy týkající se zřízení nového společného podniku pro vývoj, komercializaci a výstavbu reaktorů Advanced Fuel Candu Reactor (AFCR) byla podepsána kanadskou společností SNC-Lavalin, čínskou korporací China National Nuclear Corporation (CNNC) a podnikem Shanghai Electric. Reaktor bude využívat použité přepracované palivo z lehkovodních reaktorů.

snc-lavalin-cnnc-sec-september-2016-460-cnnc
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda následovala podepsání rámcové smlouvy z listopadu roku 2014 mezi korporací CNNC a mateřskou společností firmy SNC-Lavlin – podnikem Candu Energy. Nejnovější dohoda podléhá všem vládním a regulačním schválením, poznamenala společnost SNC-Lavalin.

Očekává se, že společný podnik bude zaregistrován v polovině roku 2017. Následně budou vytvořena dvě konstrukční centra – jedno v Kanadě a druhé v Číně – k dokončení technologie reaktoru AFCR. Společnost SNC-Lavalin uvedla, že by tyto kroky mohly vést k výstavbě prvních dvou bloků s reaktory typu ACFR v Číně a „posléze i dalších bloků v Číně i po celém světě“.

Reaktor AFCR je popisován jako „700MWe reaktor třetí generace založený na vysoce úspěšných reaktorech Candu 6 a Enhanced Candu 6 (EC6) s několika úpravami tak, aby splňoval poslední kanadské a mezinárodní normy“. Chlazení i moderace je v reaktoru zajištěno těžkou vodou, která proudí v tlakovém potrubí. Reaktor může používat jak recyklované uranové, tak thoriové palivo. Palivo může být do reaktorů Candu doplňováno i za provozu.

První dva bloky jaderné elektrárny Čchin-šan III (pinyin: Qinshan) v Číně používají technologii těžkovodních tlakových reaktorů Candu 6, přičemž hlavním dodavatelem projektu elektrárny, která se staví na klíč, je firma Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Výstavba začala v roce 1997 a první blok započal provoz v září roku 2002, druhý blok ho následoval v dubnu 2003.

V září roku 2005 podepsala firma AECL dohodu o vývoji technologií s korporací CNNC. Tato dohoda otevřela možnost dodání dalších reaktorů Candu-6 a zahájení vývoje palivového cyklu těchto reaktorů. Dohoda s korporací CNNC byla předána do její dceřiné společnosti – institutu Nuclear Power Institute of China. Od roku 2008 se institut zaměřil na společný vývoj reaktorů AFCR.

Společnost SNC-Lavalin prohlásila, že považuje tržní potenciál technologie reaktorů AFCR v Číně za „výrazný“. Dále poznamenala, že každý blok s reaktorem AFCR využije použité palivo ze čtyř lehkovodních reaktorů k výrobě přibližně šesti TWh bezemisní elektrické energie ročně, což stačí k napájení čtyř milionů čínských domácností bez nutnosti vytěžení nového přírodního uranu. Každý blok s reaktorem AFCR zabrání emisím šesti milionů tun uhlíku ročně, které by vypustily uhelné elektrárny ekvivalentního výkonu.

V Číně je v provozu 35 jaderných reaktorů, dalších 20 se staví a několik dalších projektů nových bloků čeká na zahájení výstavby. Čína má za cíl do roku 2020-2021 zdvojnásobit instalovaný výkon své jaderné flotily na minimálně 58 GWe. Do roku 2030 má čínská jaderná flotila disponovat instovaným výkonem 150 GWe, přičemž trend nárůstu chce Čína držet i do roku 2050.

Prezident odboru energetiky společnosti SNC-Lavalin Sandy Taylor uvedl: „Podepsání dohody je významným krokem, jenž ovlivní jaderný průmysl, a zároveň úžasné potvrzení našich odborných znalostí i kvalit jaderné technologie Candu od největšího jaderného trhu na světě.“ Dále dodal: „Každý nový projekt výstavby bloku v Číně – i kdekoliv na světě – bude přínosem pro Kanadu, co se týče pracovních míst, inovací, jaderného výzkumu a vývoje, péče o životní prostředí; zároveň každý nový projekt přispěje ke snížení globálních emisí uhlíku.“

Preston Swafford, ředitel a výkonný viceprezident pro jadernou energetiku ve společnosti SNC-Lavalin, uvedl: „Jako celosvětově uznávané zdroje bezpečné, spolehlivé, cenově dostupné a nízkoemisní energie bude každý reaktor AFCR přispívat ke kanadským závazkům v rámci smlouvy COP21, jejímž hlavním cílem je zvýšení dostupnosti, účinnosti a cenové dostupnosti čisté jaderné energie.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..