Jaderné regulační orgány z Kanady a Číny podepsaly memorandum o porozumění, které vyjadřuje jejich odhodlání spolupracovat a vyměňovat si informace o předpisech týkajících se jaderné bezpečnosti.

Memorandum bylo podepsáno v Ottawě prezidentem kanadské komise Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) Michaelem Binderem a v Pekingu ředitelem čínského úřadu National Nuclear Safety Administration (NNSA) Li Kan-ťiem (pinyin: Li Ganjie). Dokument vstoupil v platnost dne 28. srpna.
Memorandum o porozumění poskytuje rámec komisi CNSC – státnímu jadernému regulátorovi Kanady – a úřadu NNSA – čínskému regulátorovi jaderné bezpečnosti – k výměně technických informací v oblastech jako je regulace jaderných zařízení a radioaktivních zdrojů nebo radiační ochrana. Tento dokument poskytuje pokyny k uspořádání společných aktivit a odpovědností pro bezpečnostní informace vyměňované mezi oběma regulačními orgány.
Binder uvedl, že taková ujednání mezi regulátory byla „velmi užitečná“, a to zejména se státy, které používají technologii tlakových těžkovodních reaktorů Candu. „Tyto státy nám umožňují výměnu informací, zkušeností i osvědčených postupů a pomáhají nám zlepšovat odbornou přípravu personálu,“ dodal.
Čína provozuje dva tlakové těžkovodní reaktory Candu 6 v jaderné elektrárně Čchin-šan III (pinyin: Qinshan). Rovněž podepsala dohodu týkající se výstavby třetího bloku s reaktorem Candu v jaderné elektrárně Atucha nacházející se v Argentině.
Komise CNSC v roce 1997 podepsala administrativní dohodu s čínským úřadem China Atomic Energy Authority, aby bylo usnadněno plnění dohody o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie, která byla uzavřena mezi Čínou a Kanadou v roce 1994.
Komise CNSC udržuje podobné dohody s jadernými regulačními orgány dalších 19 zemí.
Zdroj: World Nuclear News