Klimatologové napsali guvernérovi Kalifornie dopis, ve kterém žádají o přehodnocení záměru zavřít jedinou kalifornskou jadernou elektrárnu Diablo Canyon. Argumentují tím, že její uzavření by mohlo mít negativní dopady na životní prostředí a klima.

diablo-canyon-aerial-c-pge
JE Diablo Canyon s dvěma bloky spuštěnými v letech 1985 a 1886, které mají instalovaný výkon 1120 MW. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Provozovatel jaderné elektrárny Pacific Gas & Electric’s oznámil, že elektrárnu Diablo Canyon uzavře v roce 2025. Uvedl, že by bylo příliš nákladné udržet elektrárnu v provozu, protože by potřebovala nové chladicí věže a seismická vylepšení pro vyšší bezpečnost.

Vědci nyní žádají guvernéra, aby přesvědčil komisi o projednání tohoto kroku. Ve svém dopise uvádí: „Vyřazení této elektrárny z provozu bude výsměchem snaze o dekarbonizaci Kalifornie. Diablo Canyon produkuje ročně 17 600 GWh energie, pokrývá téměř 10 % spotřeby elektřiny celé Kalifornie a zajišťuje 21 % produkce nízkouhlíkové elektřiny ve státě. Pokud bude Diablo Canyon zavřena, bude její produkce nahrazena zemním plynem a emise oxidu uhličitého v Kalifornii porostou.“

Nahradit energii vyrobenou z jádra nebude snadné, neboť její produkce v roce 2014 překonala výrobu větrných elektráren o 31 % a výrobu solárních elektráren o 24 %. Z výzkumu kalifornského energetického institutu vyplývá, že odstavení jaderných elektráren anuluje dlouholeté snahy o plnění klimatických cílů.

Společnost PG&E s odporem environmentalistů počítala, a proto v prohlášení o uzavření elektrárny uvedla, že ve spolupráci s předními environmentálními společnostmi bude v budoucnu investovat do zvyšování energetické účinnosti a do obnovitelných zdrojů. Do roku 2031 plánuje navýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů až na 55 %.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..